Hyväri Rockin esiintyjät varmistuneet
Pikkukaupungilla omituinen ongelma - nimi liian härski pidettäväksi?

Ilmailusivuston ohje: Havupuiden sekaan laskeutuminen ei välttämättä turvallista

Ilmiöt | 10.05.2012 21:45 | Samuli Väänänen | Luettu 1632 kertaa
Netissä kiertää parhaillaan hauska linkki suomalaiselle lentoharrastajille tarkoitetusta sivustosta, jossa esitellyt kentät eivät kaikki ole välttämättä turvallisimmista päästä.

Netissä kiertävä linkki liittyy Lentopaikat.net-sivustoon, joka on suunnattu suomalaisille harrastelentäjille. Sivulla on esitelty kattavasti erilaisia laskeutumispaikkoja.

- Sivuston kautta harrasteilmailija kykenee löytämään lentopaikoista sellaista käytännön tietoa, jota Finavia ei tarjoa, ja saamaan yleiskuvan lentopaikasta ja sen toiminnasta.

- Sivusto on rajattu käsittelemään vain maamme virallisia pienlentopaikkoja eli ns. korpikenttiä.

Joukosta löytyy luonnollisesti hyvinkin vaihtelevissa kunnossa olevia kenttiä. Nyt netissä on herättänyt erityistä hilpeyttä Haapamäellä sijaitseva lentopaikka, josta mainitaan seuraavaa:

- Kentän kunto: Kenttä huonossa kunnossa. Laskeutuminen pienkoneella ei välttämättä turvallista, koska kiitotiellä kasvaa jo puolen metrin korkuisia havupuita.

Kentän kunto siis toden totta vaikuttaa sellaiselta, ettei laskeutuminen ole kovinkaan suositeltavaa.

Lue lisää Lentopaikat.net-sivulta


Kommentit

Luetuimmat

Ilmiöt Uusimmat Suosituimmat nyt 24h viikko
Lataa lisää
Lataa lisää