Reality-tähti synnytti viimeinkin – tytär tuli!
Festareilla täyskaaos – useita nuoria puukotettu

Lomakysely: Suomalaiset yöpyvät sukulaisillaan kohteliaisuussyistä

Ilmiöt | 09.07.2012 14:15 | Rea Haverinen | Luettu 1360 kertaa
Peräti puolet suomalaisista on joskus majoittunut tuttavalleen kohteliaisuussyistä. Tämä selviää Holiday Inn -ketjun kyselystä, johon vastasi yli 4 000 suomalaista.

Neljä viidestä on sitä mieltä, että hotellissa majoittuminen on mieluisin tapa yöpyä kaupunkilomalla. Vain kahdeksan prosenttia kyselyyn vastanneista valitsisi mieluiten tutun luona majoittumisen.

Joka toinen suomalainen on päätynyt yöpymään tuttavalla tai sukulaisella kohteliaisuuttaan, vaikka mieluummin olisi yöpynyt muualla.

Noin 40 prosenttia kyselyyn vastanneista on yöpynyt hotellissa kotikaupungissaan. Useimmiten syy liittyy johonkin juhlallisuuteen: esimerkiksi hääyö tai romanttinen irtiotto puolison kanssa. Hotelli on myös käytännöllinen vaihtoehto, jos on ollut viettämässä iltaa ystävien kanssa tai työtilaisuudessa.

Lähde: Holiday Inn

Avainsanat: holiday inn

Kommentit

Luetuimmat

Ilmiöt Uusimmat Suosituimmat nyt 24h viikko
Lataa lisää
Lataa lisää