Taistelu suomalaisten herkusta jatkuu - lakupiippu halutaan kieltää
Ruotsin-laivoilta tuttu makeinen halutaan kieltää, sillä se muistuttaa liikaa oikeaa tupakointivälinettä.
Ruotsalaislehti Expressen uutisoi tällä viikolla, että Euroopan unioni aikoo kieltää lakupiippujen myymisen. Tapaus on herättänyt kansalaisissa suurta närkästystä. Lakupiiput halutaan kieltää, sillä ne muistuttavat liikaa oikeaa piippua. Niiden kieltäminen on osa EU:n taistelua tupakointia vastaan.
Euroopan parlamentin valiokunta päätti heinäkuussa, että tupakkatuotteita muistuttavien makeisten ja lelujen kieltämisen eteen tulisi tehdä tarmokkaammin töitä. Kieltolistalla ovat myös menthol- ja slim-tupakat.
Ilta-Sanomien haastattelema sosiaali- ja terveysministerin neuvotteleva virkamies Meri Paavola kertoo lehdelle, että parlamentti äänestää yhteisestä kannastaan esitykseen syyskuussa.
Lähde: Expressen, Ilta-Sanomat