Testasimme puuterimaiset poskipunat, joista kaksi nousi ylitse muiden: ”Hinta-laatusuhteeltaan täysi kymppi”

Testissä oli mukana tuotteita eri hintaluokista.

Julkaistu:

Poskipuna on helpoin tapa tuoda kasvoille eloa ja väriä. Tätä nykyä poskipunia on tarjolla monessa muodossa, mutta lähestyvän kevään kunniaksi päätimme laittaa testiin viisi puuterimaista poskipunaa.

Testissä oli mukana tuotteita eri hintaluokista, tyyriimpää ja edullisempaa. Testasimme tuotteet arki- ja iltameikissä ja kiinnitimme huomiota etenkin pigmenttiin, pysyvyyteen sekä levittyvyyteen.

Testin tuloksiin pääset tutustumaan alta.

Essence Soft Touch Bouncy Blush, 20 Electric Peony, 2,99 e

Lupaus: Kimmoisa ja kermainen koostumus tuntuu ensin pehmeältä ja muuttuu sitten silkkisen puuteriseksi. Runsaasti pigmenttiä sisältävä tuote, joka häivyttyy kauniisti. Pitkäkestoinen lopputulos.

Kokemus: Tuotteen sävy on superherkullinen, ja sitä se on myös kasvoilla.

Lupauksensa mukaisesti tuote on hyvin pigmenttinen ja jo pieni määrä riittää tuomaan kasvoille ihanaa hehkua ja väriä. Tuote levittyy iholle hyvin ja on sen vuoksi helposti häivytettävissä.

Lopputulokseen voi vaikuttaa itse paljon. Pienemmällä määrällä sävy on pehmeä ja luonnollinen, mutta kerrostaminen onnistuu myös tällä tuotteella hyvin, joten se toimii monenlaisissa lookeissa.

Tuote kestää iholla suhteellisen hyvin, mutta mikäli illalla vielä haluaa punan kunnolla näkyvän, sitä kannattanee sipaista pieni korjauskerros päivän mittaan. Kyseessä on kuitenkin hinta-laatusuhteeltaan erittäin hyvä perusposkipuna, joka tekee sen mitä lupaa.

Arvio: 3,5/5

Catrice Soft Glam Baked Blush, 030 Cheeky Coral, 5,49 e

Lupaus: Catrice Soft Glam Baked Blushin pehmeä ja kevyt koostumus sulautuu iholle vaivattomasti ja lisää niin hehkua kuin ulottuvuutta helposti ja nopeasti. Poskipuna korostaa ihon luonnollista hehkua. Tuote on helposti kerrostettavissa.

Kokemus: Tuotteessa on herkullinen sävy, joka hohtaa kauniisti. Tuote on runsaspigmenttinen ja jo pieni määrä riittää tuomaan kasvoille väriä ja hehkua.

Tuotteen koostumus on pehmeä ja sen levittäminen iholle on todella helppoa. Lopputulos on hempeän luonnollinen, mikäli niin haluaa. Tuotteen kerrostettavuuden vuoksi myös näkyvämmän poskimeikin luominen onnistuu nimittäin helposti.

Tuotteen mukana oleva korostusväri tuo todella ihanaa hehkua iholle ja lopputulos on erittäin raikas, vaikkakin luonnollinen.

Pysyvyys tuotteella on erittäin hyvä. Aamulla sipaistua poskipunaa on kasvoilla vielä iltasellakin, eli hinta-laatusuhteeltaan tuote on täysi kymppi.

Arvio: 4,5/5

Nars blush, sävy Orgasm Edge, 41,90 e

Lupaus: Kevyt ja miellyttävä poskipuna, joka pysyy iholla jopa 16 tunnin ajan. Silkkinen ja häivytettävä koostumus levittyy helposti ja sulautuu hyvin ihoon. Lopputulos on luonnollinen ja virheetön. Poskipuna on suunniteltu luomaan moniulotteista väriä ja korostamaan kasvoja ilman näkyviä rajoja.

Kokemus: Hempeä väri ja ihanan pehmeä koostumus, ne ovat ensimmäiset asiat, joihin tässä poskipunassa huomio kiinnittyy.

Tuotteessa on erittäin runsaasti pigmenttiä, ja jopa vaaleaakin sävyä tulee iholle runsaasti jo ensimmäisellä sipaisulla. Vaikka tuote onkin hyvin pigmenttinen, on sen levittäminen helppoa. Tuotteella saakin luotua erittäin näyttävän poskimeikin hetkessä.

Tuote on hyvin kerrostettavissa, minkä vuoksi se on täydellinen niin arkeen kuin juhlaan.

Iholla tuote kestää todella hyvin. Aamulla poskille sipaistua väriä on runsaasti jäljellä vielä päivän kääntyessä iltaan.

Kyseessä on todellinen luottotuote, jota voi lämpimästi suositella. Ainoa miinus lienee hinta, joka voi olla ostopäätöksen esteenä.

Arvio: 5/5

MOIRA Marvelous Baked Blush, sävy 006, Mellow Pink,13,90 e

Lupaus: Poskipuna tuo kasvoille luonnollisen hehkun ja moniulotteisen värin yhdellä sipaisulla. Jokainen sävy yhdistää kaksi toisiaan täydentävää sävyä, jotka tuovat eloa ja valoa ilman glitteriä. Kevyt ja iholla huomaamaton koostumus.

Kokemus: Tuotteessa on hurmaava ”liukuvärimäinen” sävy, joka antaa odottaa näkyvää väriä ja hohtoa iholla.

Tuotetta tulee siveltimeen hyvin jo ensimmäisellä sipaisulla, ja väri näkyy kasvoilla heti. Tuotteen levittäminen on vaivatonta ja sävy sulautuu kauniilla tavalla ihoon lopputuloksen ollessa hehkuvan luonnollinen.

Tuotteen kestävyys on erittäin hyvä. Aamulla sipaistua poskipunaa on kasvoilla vielä illallakin.

Erittäin hyvä tuote, joka testaajan mielestä toimii niin arjessa kuin juhlassa. Tämän kerrostaminen näyttävämmäksi onnistuu nimittäin erittäin hyvin. Plussa myös siitä, että tuotetta on paketissa runsas määrä, eikä sitä ole hinnalla pilattu.

Arvio: 4/5

Rom&nd Better Than Cheek, sävy S02 Lychee Chip, 13,90

Lupaus: Poskipuna, joka tuo luonnollista ja kaunista hehkua poskille. Koostumus on kevyt ja hienojakoinen sekä levittyy iholle helposti ja tasaisesti. Tuote tuntuu kasvoilla luonnolliselta ja kevyeltä. Lopputulos on pitkäkestoinen.

Kokemus: Poskipunassa on hurmaava sävy. Vaikutuksen tekee myös pakkaus, joka erottuu muotonsa puolesta muista testin tuotteista. Tämä pieni rasia on helppo napata mukaan niin käsilaukkuun kuin reissunpäälle.

Sävy on iholla todella kevyt. Etenkin jos ihon pohjasävy on hiemankin tummempi, tuntuu ettei poskipuna iholla juurikaan näy. Testaaja sai poskiinsa lähinnä hentoa hohtoa, ei niinkään väriä. Koostumus on myös melko kova, joten tuntuu ettei siveltimeen väriä juurikaan tule.

Selvää on, että tämä tuote sopii parhaiten hänelle, joka kaipaa erittäin luonnollista lopputulosta. Hänelle, joka kaipaa näkyvää väriä kasvoille, tämä tuote ei ole.

Arvio: 2,5/5