Yhdysvaltalainen sijoittaja Jeffrey Epstein oli tutkintavankeudessa epäiltynä ihmiskaupasta, kunnes hänet löydettiin kuolleena sellistään vuonna 2019.
Hänen rikoskumppaninsa Ghislaine Maxwell tuomittiin useista seksuaalirikoksista, muun muassa alaikäisen ihmiskaupasta, ja nyt hän istuu 20 vuoden tuomiotaan teksasilaisessa vankilassa.
Lue myös: Yle: Mies rehenteli somessa tappamallaan kyyllä – ei olisi kannattanut
Lue myös: Lindsey Graham on kuollut
Useat mediat raportoivat Ghislainen aiheuttaneen hiljattain viisi tuntia kestäneen sulun vankilaan. Sulun syynä oli muun muassa Metro Reportin mukaan Ghislainen saama raivokohtaus, jonka laukaisi hänen kadonnut fleecetakkinsa.
Ghislaine väitti, että hänen 30 dollaria eli noin 26 euroa maksanut takkinsa oli varastettu. Hepulin seurauksena sadat vangit passitettiin selleihinsä vartijoiden tutkiessa tilannetta.
Lopulta selvisi, että Maxwellin ystävä oli löytänyt takin ja ottanut sen talteen aikeenaan palauttaa se omistajalleen.
Lue myös: Entinen lapsitähti esittää kovia syytöksiä Diddystä – jälleen uusi tapaus
Takin taskussa olleet paperit olivat tallessa eikä mitään oltu viety.
Lehden mukaan vastaavia sulkuja tapahtuu joka kuukausi. Yleensä niiden syynä ovat tappelut tai äkilliset sairastapaukset. Tämä oli ensimmäinen kerta, kun syy oli kadonnut takki.