Greenpeacen Vuoden Huiputus -kilpailussa etsitään vuoden pahinta viherpesutekoa eli markkinointia tai viestintää, jonka katsotaan antavan harhaanjohtavan kuvan yrityksen ympäristö- tai ilmastovaikutuksista.
Tänä vuonna ehdolla ovat Metsä Groupin Lambi-mainoskampanja, Atrian lihantuotantoa esittelevä videosarja sekä St1:n ja Suomen Hiihtoliitton yhteistyö.
Greenpeacen mukaan Lambin Syntynyt rakkaudesta suomalaisiin metsiin -kampanja päätyi ehdolle, koska Metsä Groupin väitetään hankkineen puuta luonnon monimuotoisuuden kannalta arvokkaista metsistä. Järjestön mukaan yhtiö osti viime vuoden lopulla puuta muun muassa Suomussalmen Ylimmäisensuon luonnonmetsän hakkuilta sekä myöhemmin Oriahteen alueelta, jossa oli havaittu useita uhanalaisia lajeja.
Lue myös: Hälyttävä raportti valmisaterioista – järkyttävä määrä mikromuovia ja myrkyllisiä kemikaaleja
Toinen ehdokas liittyy St1:n ja Hiihtoliiton pitkäaikaiseen yhteistyöhön. Greenpeace pitää fossiilisia polttoaineita myyvän energiayhtiön näkyvää roolia talviurheilun sponsorina esimerkkinä niin sanotusta urheilupesusta. Järjestön mukaan yhteistyö luo positiivista mielikuvaa toimijasta, jonka liiketoiminta samalla kiihdyttää ilmastonmuutosta ja vaikeuttaa talviurheilun tulevaisuutta.
Kolmantena ehdokkaana on Atrian Oodi suomalaiselle ruoalle -sarja, jossa Arman Alizad tutustuu suomalaiseen ruoantuotantoon. Greenpeace arvostelee sarjaa siitä, että se antaa lihantuotannosta liian positiivisen kuvan ja sivuuttaa eläintuotannon ympäristö- ja eläinoikeuskysymykset. Lisäksi sarjasta on tehty kanteluja muun muassa siksi, ettei ohjelman sisältömarkkinointiluonnetta katsottu tuodun riittävän selvästi esiin.
Lue myös: Uusi pelätty vieraslaji rantautui Suomeen – tältä näyttää ”killer shrimp”
Greenpeacen maajohtaja Touko Sipiläinen sanoo tiedotteessa, että tämän vuoden ehdokkaita yhdistää kuluttajien harhaanjohtaminen ja kestämättömien toimintatapojen peittely. Hänen mukaansa maailmalla on nähty jo jopa fossiilisten polttoaineiden ja lihan mainonnan täyskieltoja, ja myös Suomessa pitäisi tunnistaa nykyistä paremmin esimerkiksi luontokatoa vähättelevä markkinointi.
Vuoden pahimman viherpesijän valitsee yleisöäänestys, joka on käynnissä kilpailun verkkosivuilla. Voittaja julkistetaan 6. kesäkuuta Helsingissä järjestettävän Nousu-festivaalin yhteydessä.
Vuoden Huiputus -palkinto on aiemmin myönnetty muun muassa Fortumille, Finnairille ja Kariniemen kananpojan markkinoinnille.