Jos ovellesi ilmestyy ”tarkastaja”, laita ovi kiinni ja soita poliisille

Huijarit kiertävät ovilla.

Julkaistu:

Huijarit tekeytyvät nyt palotarkastajiksi, tiedottaa Pirkanmaan pelastuslaitos.

Useampia palotarkastajaksi esittäytyneitä henkilöitä on havaittu ainakin Sastamalassa ja Hämeenkyrössä.

Palotarkastajaksi tekeytyneet huijarit ovat pyrkineet ihmisten koteihin väittämällä esimerkiksi tulevansa tarkastamaan kodin palovaroittimia.

Lue myös: Traficom varoittaa erityistunnelman luovista puheluista – pankkihuijauksia liikkeellä ennätysmääriä

Lue myös: AL: Pitkäkyntinen sarjakaunistuja riivaa Tamperetta – käytti lasta apunaan uusimmassa huijauksessa

Pirkanmaan pelastuslaitos muistuttaa, ettei pelastuslaitos suorita säännöllisiä palotarkastuksia ihmisten koteihin muutoin kuin niissä tapauksissa, joissa asukas ei ole palauttanut postissa saapunutta itsearviointilomaketta. Palotarkastus kotiin voidaan tehdä myös kotihoidon käynnin yhteydessä tai saadun paloriski-ilmoituksen perusteella. Tällöinkin palotarkastuksesta sovitaan etukäteen.

Pelastuslaitoksen palotarkastajan tunnistaa pelastustoimen virkavaatteista sekä kuvallisesta virkakortista, joka palotarkastajan tulee myös pyydettäessä esittää. Palotarkastaja liikkuu pelastuslaitoksen punaisella ajoneuvolla, jossa on Pirkanmaan pelastuslaitoksen vaakunatunnus sekä hälytysvalot.

Lue myös: Nyt huijataan kukkalähetyksillä, varoittaa poliisi

Lue myös: Voiko työpaikkailmoituksiin enää luottaa? Poliisi kertoo huijareiden uudesta vedätystavasta

Mikäli havaitset valepalotarkastajan, Pirkanmaan pelastuslaitos kehottaa ilmoittamaan asiasta viipymättä poliisille. Asiasta on hyvä ilmoittaa myös pelastuslaitoksen vaihteeseen puhelinnumeroon 03 384 5900.