Suomessa on käynnissä uusi pankkihuijausaalto, jossa rikolliset lähestyvät ihmisiä yhä useammin suoraan puhelimitse tai viestipalveluissa, kuten WhatsAppissa.
S-Pankin mukaan nyt on nähtävissä selvä muutos huijausten toimintatavoissa, sillä aiemmin rikolliset turvautuivat enemmän valesivustoihin ja massaviestintään.
Lue myös: IL: 15-vuotiailta tilattiin murha – poliisilla järkyttävä epäily koskien Korson tulipaloa
Finanssiala ryn tilastojen mukaan suomalaisilta yritettiin huijata vuonna 2025 yhteensä 148 miljoonaa euroa. Pankit onnistuivat estämään tai palauttamaan yli puolet rikollisille menossa olleista rahoista, mutta silti noin 72,5 miljoonaa euroa päätyi huijareille.
Monissa valitettavissa tapauksissa uhri oli saatu siirtämään rahat itse rikollisten ohjeiden mukaan.
S-Pankin tietoturvajohtaja Leo Niemelän mukaan huijaukset ovat muuttuneet yhä henkilökohtaisemmiksi. Rikollinen voi soittaa ja esiintyä pankin tai viranomaisen edustajana ja luoda tilanteeseen kiireen tuntua. Tavoitteena on saada uhri toimimaan nopeasti ilman, että tämä ehtii tarkistaa asian oikeellisuutta.
Lue myös: Mikä on koiran pitkän iän salaisuus? Yleisin kuolinsyy paljastui
Lue myös: Huonoja uutisia tietyille eläkeläisille
Myös Traficomin Kyberturvallisuuskeskus on varoittanut viime aikoina lisääntyneistä huijauspuheluista pankkien nimissä. Kun huijaus tapahtuu puhelussa tai pikaviestipalvelussa, tekninen torjunta ei yksin riitä, vaan ihmisten oma valppaus korostuu entistä enemmän.
Pankit muistuttavat, etteivät ne koskaan pyydä asiakkaita luovuttamaan pankkitunnuksia, vahvistuskoodeja tai siirtämään rahaa puhelimitse tai viestipalveluissa.
Epäilyttävässä tilanteessa puhelu kannattaa katkaista ja ottaa itse yhteyttä pankkiin sen virallisten kanavien kautta. Asiantuntijoiden mukaan pienikin epäilys on hyvä syy pysähtyä ja tarkistaa tilanne ennen kuin tekee mitään.