Valtakunnallinen valmiusharjoitus on nyt käynnistynyt – näin Suomi harjoittelee väestönsuojelua

Suomi harjoittelee poikkeusoloja varten.

Julkaistu:

Lupa- ja valvontavirasto on käynnistänyt valtakunnallisen LVV26-valmiusharjoituksen, jossa harjoitellaan väestönsuojelua ja toimintaa poikkeusoloissa. 

Laajaan harjoitukseen osallistuu yli 400 viranomaista, kuntaa, turvallisuustoimijaa ja muuta organisaatiota eri puolilta Suomea.

Harjoitus perustuu kuvitteelliseen kansainväliseen kriisitilanteeseen, jossa turvallisuustilanne heikkenee, kriittinen infrastruktuuri häiriintyy ja sotilaallisen voimankäytön uhka kasvaa merkittävästi. Tilanteen edetessä harjoitellaan muun muassa väestönsiirtojen ja evakuointien toteuttamista maan sisällä.

Lue myös: ”289,22 euroa pitäisi riittää” – toimeentulotukea alennettiin noin 5 500 tuensaajalta samoilla perusteilla

Lue myös: Sodanaikainen palopommi hävisi poliisin silmien alta Riihimäellä – nyt käynnissä on laaja etsintäoperaatio

Harjoituksen päävalmistelijan, pelastusylitarkastaja Markku Hutka mukaan kyseessä on yksi Suomen merkittävimmistä yhteisistä valmiusharjoituksista. Hänen mukaansa harjoitus antaa arvokasta tietoa siitä, kuinka hyvin eri organisaatiot kykenevät toimimaan yhdessä laajassa kriisitilanteessa.

LVV26:ssa painotetaan erityisesti väestönsuojelun johtamista, viestintää ja viranomaisten yhteistyötä. Harjoituksessa testataan muun muassa tilannekuvan muodostamista, päätöksentekoa, poikkeusolojen viestintää sekä eri toimijoiden yhteistoimintaa. Mukana ovat viranomaisten lisäksi myös elinkeinoelämän toimijoita, seurakuntia ja järjestöjä.

Lue myös: Näin tunnistat tämän nopeasti lisääntyneen syövän ensioireet – tutkijat epäilevät tiettyä ruokavaliota riskitekijäksi

Lue myös: Tykkimäki juhlii tänä vuonna pyöreitä – sen kunniaksi yksi ikäryhmä saa ilmaiset huvipuistorannekkeet

Vaikka harjoitus koskee vakavia kriisiskenaarioita, se ei näy tavallisten kansalaisten arjessa. Kaduille ei tule harjoitustoimintaa eikä väestöä oikeasti siirretä paikasta toiseen. Kevään ja kesän aikana osallistujat päivittävät valmiussuunnitelmiaan ja valmistautuvat syksyn varsinaiseen pääharjoitukseen.

LVV26-harjoituksen päävaihe järjestetään 29.9.-1.10. tänä vuonna. Sen jälkeen seuraa palaute- ja kehitysvaihe, jossa arvioidaan harjoituksen onnistumista ja kehitetään Suomen valmiutta tulevia häiriö- ja poikkeustilanteita varten.