Tampereella sijaitseva huvipuisto Särkänniemi tekee kesälle 2026 merkittäviä uudistuksia, mutta samalla se kertoo pitävänsä hinnat monille kävijöille edullisempina kuin viime vuonna.
Huvipuisto ilmoitti, ettei se nosta verkkokaupan lippujen hintoja ja lisäksi suosituimman rannekkeen porttihinta on jopa aiempaa halvempi. Tällainen kehitys on tänä päivänä harvinaista.
Lue myös: Kelan etuuksia käytetään väärin – näissä tapauksissa rikoksen tunnusmerkistö täyttyy
Lue myös: Tältä näyttää Särkänniemen uusi vuoristorata – aukeaa yleisölle toukokuussa
Kesän suurin uutuus on uusi näyttävä vuoristorata Konect, joka on puiston suurin investointi vuosikymmeneen. Samalla alueelle avataan myös uusi hampurilaisravintola.
Puiston siluetti muuttuu, ja uusi rata näkyy vahvasti maisemassa yhdessä ikonisen Näsinneula-näkötorniin kanssa.
Suosittu Särkänniemi-ranneke maksaa verkkokaupassa 51 euroa ja portilta 52 euroa. Viime vuonna ranneke maksoi portilta ostettaessa 53 euroa.
Lue myös: Kokenut headhunter paljasti: rekrytoija vilkaisee CV:n läpi 7 sekunnissa – näin pääset jatkoon
Lue myös: Tutkijat soittivat soluille musiikkia – aggressiiviset kurkunpääsyöpäsolut reagoivat heti
Särkänniemi-rannekkeella pääsee huvilaitteiden lisäksi myös useisiin muihin kohteisiin, kuten Näsinneulan näkötorniin, Särkänniemen Akvaarioon, Planetaarioon sekä Koiramäen eläinpuistoon. Myös pelkän huvilaitteisiin oikeuttavan rannekkeen saa verkkokaupasta 46 eurolla.
Särkänniemen mukaan tavoitteena on pitää huvipuistopäivä mahdollisimman monen saavutettavissa. Uusi vuoristorata on tarkoitus avata toukokuussa, ja kesäkausi käynnistyy vapunpäivänä 1. toukokuuta.