Katja Ståhl muistelee noloja tempauksiaan: puklasi käsilaukkuunsa ja vilautti poliiseille

Katja Ståhl muistelee noloimpia sattumuksiaan.

Julkaistu:

Toimittaja ja juontaja Katja Ståhl keskusteli juontajakollegansa Kimmo Vehviläisen kanssa Saatan olla väärässäkin -podcastissa noloimmista sattumuksistaan.

Ståhl viihdytti kuulijoita muun muassa tarinalla Lempäälään suuntautuneesta mökkireissustaan, jonka seurauksena viiden hengen seurue lukitsi itsensä tupakalla käydessään ulos ja joutui rikkomaan ikkunan.

Seuraavana aamuna seurue tuli siihen tulokseen, että mökkielämä on turhan rauhallista, ja ampaisi Tampereen yöhön.

Lue myös: Katja Ståhl suunnitteli tämän vuoden Roosa nauhan – katso, miltä se näyttää

Lue myös: Kimmo Vehviläinen söi lakanalta rusinan ja yllättyi

Yöelämää tutkittiin sen verran perusteellisesti, että kotimatka eteni verkkaisesti. Seurue nimittäin joutui pysähtymään kahdeksan kertaa moottoritien sivuun oksentamaan.

Oksennustarinat eivät loppuneet tähän, vaan Ståhlilla on laukussaan toinenkin yrjöinen kertomus.

Hän nimittäin kertoo oksentaneensa omaan käsilaukkuunsa taksimatkan aikana.

Kyseessä oli silti hyvin tähdätty ja mietitty osuma, sillä Ståhl otti ensin lompakkonsa pois laukusta ja laatoitti kapsäkkinsä vasta sen jälkeen.

Viimeinen tarina ei sisällä oksentamista, vaan liittyy Ståhlin työvuoron päättymiseen Kaivohuoneella.

Kaivohuoneen vieressä toimi rullaluistinvuokraamo, ja Ståhl päätti aamun valjetessa rullaluistella kotiinsa Töölöön.

Lue myös: ”Rohkea mies, kun uskaltaa laukoa moisia totuuksia” – perussuomalaiset tukevat Kimmo Vehviläistä ja kutsuvat Katja Ståhlin kahville

Lue myös: ”Jutilahan näyttää aika kuumalta” – Katja Ståhl kertoo puuttuneensa uuden kumppaninsa ruokavalioon

– Kun poliisit ajoivat hiljaa viereeni ja vilkuttivat hymyillen, ajattelin, että voi perkele. Näkeekö ne, että olen kännissä?

Virkavalta ei kuitenkaan ryhtynyt enempiin toimenpiteisiin ja Ståhl pääsi kotiinsa. Kotitalonsa hississä hän huomasi helman alta pilkottavan takapuolensa.

Todennäköisesti se oli kiinnittänyt iloisten konstaapeleiden huomion.