Kuva: AOP/Tomi Natri
MTV: Vesa-Matti Loirin poika Sampo Loiri on saanut syytteet vapaudenriistosta ja laittomasta uhkauksesta
Oikeuskäsittelyn päivämäärä ei ole vielä tiedossa.
Edesmenneen taiteilija Vesa-Matti Loirin poika Sampo Loiri on syytettynä vapaudenriistosta ja laittomasta uhkauksesta. Asiasta uutisoiva MTV on vahvistanut tiedon suoraan Helsingin käräjäoikeudesta.
Käräjäoikeuden tietojen mukaan epäillyt rikokset ovat tapahtuneet viime vuonna, 24. tammikuuta 2022. Vireille syytteet ovat tulleet käräjäoikeuteen tänä syksynä, 18. syyskuuta 2023.
Asiasta uutisoi myös Ilta-Sanomat, jonka uutisen mukaan jutussa ei ole muita syytettyjä kuin Loiria. Myös asianomistajia jutussa on vain yksi.
Syytteiden tarkempaa sisältöä ei tiedetä ennen oikeuskäsittelyä, jonka päivämäärää ei ole toistaiseksi julkistettu.
Lähteet: MTV, Ilta-Sanomat
Kilpailut
Uusimmat
Idols-voittaja palaa 19 vuoden tauon jälkeen
Pentuliven pennut ovat syntyneet - Muru synnytti 11 pentua
Jaakko Ohtonen sai roolin Mel Gibsonin uudessa elokuvassa
Miehen epäillään varastaneen tuhansien eurojen arvosta vaatteita Espoossa
Stranger Thingsin viimeisen kauden jaksoista lisätietoa - osa faneista ilmaisi pettymyksensä
Näytä lisää