Internet-yhteyden menettäminen aiheuttaa ihmisissä monenlaisia reaktioita: jotkut odottavat kärsivällisesti sen palaamista, jotkut vaihtavat muihin kotiaskareisiin ja jotkut kokevat niin kutsutun ”wifi-hermoromahduksen”.
Tämä hermoromahdus laukeaa, kun olet yrittänyt saada nettiyhteyttä todella pitkään, mutta yhteys ei muodostu, tai olet tekemässä tietokoneella jotain äärimmäisen tärkeää, ja yhtäkkiä yhteys katoaa.
Wifi-hermoromahduksessa raivostut, tunnet olosi turhautuneeksi ja haluaisit heittää tavaroita seinille. Sille, miksi internet-yhteyden puute aiheuttaa kyseisen reaktion, on nyt vastaus:
Teknologia on äärimmäisen addiktoivaa
Suurin syy siihen, miksi ärsyynnymme sekunnissa internet-yhteyden katkettua, on se, että teknologia yleisesti on todella addiktoivaa.
Yhdysvaltalaisessa tutkimuksessa otettiin 200 yliopisto-opiskelijaa tutkittavaksi, jotta saataisiin tietää, kuinka addiktoivia heidän käyttämänsä medialaitteet todella ovat.
Tutkimukseen osallistuvat viettivät 24 tuntia ilman minkäänlaista kosketusta mediaan: käytöstä poistettiin puhelimet, internet, lehdet ja televisio. Tämän jälkeen jokaiselta tutkimukseen osallistuneelta pyydettiin osallistumisraportti, jossa he saivat kertoa omia tuntemuksiaan kokeen aikana.
Tutkijat saivat selville, että teknologiasta vieroittuminen aiheuttaa samankaltaisen reaktion, kuin muissakin addiktioissa: oppilaat alkoivat tuntea olonsa levottomiksi, apaattisiksi, yksinäisiksi ja masentuneiksi.
– Tekstiviestittely ja chattaily ystävieni kanssa antaa minulle välittömästi paremman tunteen. Kun minulla ei ollut näitä mukavuuksia käytössäni, tunsin oloni melko yksinäiseksi ja syrjäytyneeksi. Vaikka käyn koulua, jossa on tuhansia oppilaita, tieto siitä, etten kyennyt kommunikoimaan kenenkään kanssa teknologian välityksellä, oli sietämätön, eräs tutkimukseen osallistuneista kirjoittaa raportissaan.
Wifi voi olla terveysriski
Muissa tutkimuksissa on myös selvinnyt, että internetin käyttäminen yhdistetään muun muassa unettomuuteen, aivotoiminnan vähenemiseen sekä sydämen stressiin.
Tutkimuksessa osoitetaan, että kuten puhelimellakin, tietokoneella surffailu häiritsee aivojen toimintakaavaa, ja tekee näin nukahtamisesta – sekä keskittymisestä yleisesti – vaikeampaa. Sillä on tuhoisia vaikutuksia pitkään senkin jälkeen, kun olet sulkenut internet-yhteyden.
Lue myös: Oikea aika herätä, harrastaa seksiä ja liikkua – asiantuntija selvitti, miten kannattaa elää
Lähde: Elite Daily