Laulu on poptähden mukaan uusi lehti hänen urallaan. Antti Tuisku pyhitti koko loppuvuoden 2016 uuden musiikin työstämiselle keikkojen ohella. Uurastuksen tuloksena syntyi Mä hiihdän-kappale, joka julkaistaan 4. tammikuuta.
Kappaletta ovat tehneet triplaplatinaa myyneen En kommentoi -menestysalbuminkin takaa löytyvät Jurek, Saara Törmä, Aku Rannila ja Kalle Lindroth.
– Mä hiihdän ei kumartele tai lainaa ketään vaan kulkee ylpeästi omaa polkuaan. Harvoin purskahdan studiokopissa itkemään, mutta tätä biisiä purkittaessa niin kävi, Antti sanoo.
– Vaikka olen saavuttanut urani isoimmat asiat kuluneiden kahden vuoden aikana, eivät lapsenomainen innostus ja uuteen hyppäämisestä syntyvä jännitys ole hävinneet mihinkään! Olen niin innoissani!
Tuisku kertoo, että seuraava albumi valmistuu ensi syksyksi.
Lue myös: Antti Tuiskun suloinen parturikuva sulattaa koiraihmisten sydämet: ”Kaksi petoa yhdellä iskulla”
Lue myös: Huh, miten kuumaa! Antti Tuisku oli iskelmäteltan alfauros