Bumtsibumin juontajaksi 27-vuotias Kalle Lindroth: Aion juontaa omalla tyylilläni

Juontajavalinta herätti aiemmin paljon spekulaatiota, kun selvisi, ettei ohjelman aikaisempaa nokkamiestä Marco Bjurströmiä tulla juontajana enää näkemään.

Julkaistu:

Bumtsibum tekee paluun ensi vuonna Maikkarilla. Bumtsibumin juontaa muusikko, näyttelijä Kalle Lindroth, 27. Lindroth on juontanut niin Summeria kuin näytellyt Kotikadussakin. Mies on myös tehnyt musiikkia niin Smak-yhtyeen solistina kuin sooloartistinakin.

Lindroth kertoo aikovansa juontaa ohjelmaa omalla tyylillään, kuitenkin alkuperäiselle ohjelmalle kunniaa tehden. Nami nami -hokemia miehen suusta ei hänen sanojensa mukaan tulla kuulemaan. 

Musiikista pitävät huolen huippupianistit Heikki Puhakainen ja Lasse Piirainen. Kauden aikana nähdään yli 40 suomalaista artistia.

Bumtsibumin idea on pysynyt samana: Kapteenit luotsaavat omia joukkueitaan vaihtuvissa musiikkitehtävissä ja ovat valmiina säestämään artistin aloittamaa kappaletta. Kisan voittaa se joukkue, joka saa parhaiten kiinni niin nykymusiikin helmistä kuin kansan rakastamista klassikoistakin.