Aloitteleva artisti joutui Mikael Gabrielin tylyttämäksi: "Tämä on kuin koulukiusaamista!"

Gabriel Lionin etunimi sai Mikael Gabrielin hermostumaan. Hän haluaa olla Suomen ainoa Gabriel.

Julkaistu:

Räppäri Mikael Gabriel kommentoi sosiaalisessa mediassa tuoreen turkulaisen artistin, Gabriel Lionin, nimeä. MG piti Gabriel Lionin liian samankaltaisena hänen omansa kanssa ja hermostui siksi, että Suomen musiikkiympyröihin oli nousemassa toinenkin Gabriel. 

Mikael Gabriel ei kuitenkaan tainnut tietää, että Gabriel Lion ei ole mikään taiteilijanimi.

– Totuus on, että Gabriel Lion on syntymänimeni, joka lukee myös virallisissa henkilöllisyyspapereissa. En ymmärrä miksei musakentälle mahtuisi toista Gabrielia, koska mahtuuhan tänne esimerkiksi Sairas T, Paperi T ja Tippa-T, artisti pohtii. 

Gabriel Lionilta julkaistiin kesällä single, Mä En Haluu Tietää, joka sai myönteisen vastaanoton, nousten samalla isomman yleisön tietoisuuteen. 

– Mulla ei ole mitään Mikael Gabrielia vastaan, enkä myös halua sekoittua häneen millään tavalla. Tämä juttu tuntuu vähän niin kuin koulukiusaamiselta ja koko homma on niin nähty. Toivon, että hänen kommenttinsa sosiaalisessa mediassa olivat vain räppärin uhoamista, hän kommentoi. 

Kuuntele Gabriel Lionin uusin single, Ekstaasiin alta. 

Lue myös: Mikael Gabriel ja Isac Elliot taas yhteistyöhön: ”Tää on ehdottomasti Suomen kovin kaksikko”

Voice.fi ja Kiss kuuluvat molemmat osana Bauer Mediaan.