Jälleen eilen musiikkimaailma sai ikäviä uutisia. Legendaarinen laulaja David Bowie menehtyi maksasyöpään sunnuntaina ollessaan vain 69-vuotias. Miehen kuolema kosketti suurta ihmisjoukkoa, niin muusikoita, miehen perhettä kuin fanejakin.
Yksi surijoista on Sean Lennon, joka tunnetaan Yoko Onon ja edesmenneen Beatles-legenda John Lennonin poikana. Seanin äidin, Yokon mukaan David oli kuin isähahmo hänen pojalleen. Se korostui etenkin sen jälkeen, kun John ammuttiin kuoliaaksi vuonna 1980.
– John ja David kunnioittivat toisiaan suuresti. He olivat hyvin lähellä toisiaan älyllisesti ja taiteellisesti. Meillä ei Johnin kanssa ollut juurikaan läheisiä ystäviä, mutta David sen sijaan oli kuin osa perhettä, Yoko kertoi.
– Kun Sean oli koulussa Sveitsissä, David piti hänelle seuraa ja vei häntä muun muassa museoihin. Hän myös antoi Shawnin viettää aikaa studiollaan. Hän oli Seanille jonkinlainen isähahmo. Davidin menetys on hänelle kova pala, mutta onneksi meillä on kasa kauniita muistoja.
Sean julkaisi muistokirjoituksen eilen omalla Instagram-tilillään.
Lähde: Billboard