VR julkaisi hurjan kesäkampanjan: kuukauden junamatkat alle kympillä – perushinta 369 euroa

VR tuo myyntiin toukokuun lopulla erän 9,9 euron hintaisia lomalippuja, joilla saa matkustaa rajattomasti kuukauden ajan.

Julkaistu:

VR käynnistää kesäksi uuden Binge Finland -kampanjan, jolla suomalaisia houkutellaan vaihtamaan ruutuaika kotimaanmatkailuun. 

Kampanjassa nopeimmat voivat saada kuukauden rajattoman junalipun vain 9,90 eurolla, mikä vastaa suoratoistopalveluiden keskimääräistä kuukausihintaa.

VR:n mukaan suomalaiset viettävät nykyisin jopa 5,5 tuntia päivässä ruutujen ääressä, ja noin 80 prosentilla on käytössään ainakin yksi suoratoistopalvelu. Yhtiö haluaa nyt tarjota vaihtoehdon jatkuvalle sarjojen ja somevirran kuluttamiselle.

Lue myös: Lidl ilmoitti takaisinvedosta: voi olla vaarallinen

Lue myös: Hellelukemat! Tänne ne osuvat

Filosofian tohtori ja psykoterapeutti Mikael Saarinen muistuttaa, että jatkuva sisältöjen ahmiminen voi kuormittaa mieltä ja kehoa. Hänen mukaansa luonnossa liikkuminen, irrottautuminen digitaalisesta ärsyketulvasta ja sosiaaliset kohtaamiset voivat lisätä hyvinvointia ja elämäniloa.

VR:n kaukoliikenteen asiakaskokemuksesta ja palvelukehityksestä vastaava johtaja Marika Schugk kertoo, että kampanjan ideana on kannustaa suomalaisia kokemaan kotimaa uudella tavalla. Hänen mukaansa junamatka voi olla jo itsessään osa elämystä ilman ratissa stressaamista.

Lue myös: Taina, 57, kävelee yksin maailman ympäri – kaksi vuotta ja 11 000 kilometriä takana

Lue myös: Moni säikähti pienempää summaa OmaKelassa – Kela selittää, mistä on kyse

Kesän lomalipulla voi matkustaa rajattomasti kaikilla VR:n reiteillä ympäri Suomen 1. kesäkuuta ja 31. elokuuta välisenä aikana. Normaalisti lipun hinta on 369 euroa, mutta kampanjassa pieni erä lippuja tulee myyntiin 9,90 euron hintaan 29. toukokuuta.

VR muistuttaa, että Suomessa on yli 200 junalla saavutettavaa kohdetta, ja junamatkailu on yksi vähäpäästöisimmistä tavoista liikkua pitkiä matkoja kotimaassa.