Tämän vuoden Eurovision laulukilpailu järjestetään toukokuussa Wienissä, Itävallassa. Semifinaalit pidetään 12. ja 14. toukokuuta ja finaali 16. toukokuuta.
Suomea kisassa edustavat UMK-finaalissa murskavoiton ottaneet Linda Lampenius ja Pete Parkkonen kappaleellaan Liekinheitin.
Myös viime vuoden viisuedustajamme Erika Vikman nähdään Euroviisulavalla, kertoo Iltalehti.
Lue myös: IL: Lordi ei päässyt juhlistamaan 20-vuotta täyttävää viisuvoittoaan UMK-lavalle: ”ei kelvattu”
Lue myös: Erika Vikman tuli, esiintyi ja räjäytti ihmisten päät – UMK-show sai somen sekaisin
Hän ei nouse lavalle yksin, vaan hänelle pitää seuraa tähän saakka ainoa Euroviisuvoittajamme Lordi.
Yhteisesitys nähdään viisufinaalin väliaikanumerossa.
Vikman kertoo Iltalehdelle, ettei osannut odottaa esiintymispyyntöä.
– Se todella yllätti. Mutta kun kuulin, että ”the daddy” Lordi on mukana, niin se oli selvä homma.
Vikman arvelee pyynnön esittämiseen vaikuttaneen hänen viime vuonna viisuyleisöltä saamansa kannatus.
Lue myös: ”Kuulin lapsena usein, että joudun helvettiin” – Erika Vikman avaa taustoja kappaleidensa takana
Lue myös: ”Erika meidän joka olet taivaasta” – fanit rakastavat Erika Vikmanin uutta kappaletta
– Viime vuonna olin viisuyhteisössä iso suosikki. Yhteisö todella oli puolellani ja rakasti biisiäni, näin ja koin sen itse!
Vikman uskoo, että tänä vuonna Euroviisuista kotiudutaan voitto kainalossa:
– Hienoa mennä paikan päälle todistamaan, kun Pete ja Linda käyvät voittamassa Euroviisut Suomeen! En tiedä mitään karismaattisempaa komboa maailmassa kuin Linda ja Pete.