Muotitoimittaja Sami Sykkö on ollut viikonloppuna Tallinnassa. Hänen mukanaan siellä ovat olleet oma äiti ja sisko.
– Koko viikonlopun muistuttelimme Tallinnassa toisillemme, että muistetaan sitten ottaa yhteiskuva – äiti, sisareni ja minä. Että, kun tällaisia meidän yhteismatkojamme on ihan liian harvoin! alustaa Sykkö tapahtumia.
Lue myös: ”Miten on mahdollista” – Maria Nordin odottaa viidettä lastaan
Kuvia oli tullut lopulta otettua viime hetkellä.
– Ja tietenkin kuvan otto unohtui. Yhden nappasimme sitten hotellin hississä ja toisen viime tipassa äitini ja sisareni hotellihuoneessa, kun äiti oli jo pakannut laukun paluumatkaa varten.
Onneksi kuvia tuli otettua ja niissä päästään näkemään, miltä Samin äiti ja sisko näyttävät.
Samin pikkusisko oli lapsinäyttelijä
Samin sisko on ex-näyttelijä. Hän on Pauliina Sykkö, joka näytteli lapsena tv-sarjassa Ruusun aika. Pauliina on isoveljeään noin 11 vuotta nuorempi.
Pauliina esitti sarjassa tomeraa Maaria ”Roope” Ruususta. Sarja oli erittäin suosittu, mutta Pauliinaa ei ole nähty enää sen jälkeen näyttelijänroolissa. Hän keskittyi sarjan loppumisen jälkeen ratsastusharrastukseensa.
Pauliinan tiedetään opiskelleen sosiologiaa Jyväskylän yliopistossa ja toimineen luokanopettajana.
– Olemme viimeksi matkanneet kolmistaan parikymmentä vuotta sitten, kun siskoni opiskeli Meksikossa. Tuolle matkalle hän oli suunnitellut matkan kohteet, ja reissu oli ikimuistoinen, paljastaa Sami Pauliinan ulkomaanopinnoista.
Sami toteaa lopuksi vielä kerran perheen tapaavan toisiaan liian harvoin.
Jos upotus ei näy, avaa se auki tästä.