”Eiks ole vähän lapsellista viiskymppiseltä” – Sirpa Selänteen päivitystä pidetään sopimattomana

Sirpa Selänne julkaisi lomakuvan.

Julkaistu:

Ex-jääkiekkoilija Teemu Selänteen, 55, vaimo Sirpa Selänne, 56, julkaisi sosiaalisessa mediassa kuvan itsestään lomatunnelmissa.

Päivityksen saatetekstistä käy ilmi, että Selänne poseeraa julkaisemassaan kuvassa Levillä.

– What happens in Levi…. stays in Levi.

Lue myös: ”Rukoilen poikaystäväsi puolesta” – Teemu Selänne löi ukaasit pöytään tulevan vävynsä suhteen

Lue myös: ”Luulin ensin munkeiksi” – Selänteiden joulukuva naurattaa

Suomennettuna teksti kuuluu: “mitä tapahtuu Levillä, jää Leville”.

Kuvassa Selänteellä on päällään vaaleansininen tekoturkistakki, mustat nahkajäljitelmähousut, vaalea poolopaita, sateenkaarenkirjava pipo ja muhkeat, valkoiset kengät. Silmillään hänellä on isot aurinkolasit ja käsissään hän pitelee viinilasia sekä savuketta.

Huolimatta siitä, että Selänne kirjoitti saatetekstiin savukkeen olevan vain rekvisiittaa, moni on tuohtunut tupakan esittelystä.

– Eiks ole vähän lapsellista viiskymppiseltä…

Lue myös: Sirpa Selänne esittelee äitiään – ”Upeat ja tyylitietoiset äiti ja tytär”

Lue myös: Sirpa Selänne hoiti poikiensa seksuaalikasvatuksen kekseliäällä tavalla – "Eivät päässeet karkuun"

– Minusta on huono esimerkki lapsille ja nuorille, jos mainostaa tupakkaa ja viinaa, sanoo entinen alkoholisti ja tupakanpolttaja. Tärkeintä olisi näyttää lapsille ja nuorille raittiutta. Suomessa kuolee joka viikko joku huumeisiin. Esim. Hjalliksen sisko pitää Sipoossa vertaistukiryhmää vanhemmille, joiden lapsilla on päihteiden käyttöä.

– Kyllä on tosi tyhmää näyttää tuollaista esimerkkiä vaikket oikeesti polttaisikaan!

– Todella lapsellista käytöstä viisikymppiseltä. Ei tupakoinnille, huonoa esimerkkiä nuorille ja eikä tuonkaan lasin tarvisi olla kuvassa.

– Miksi? Tuo tupakka on huono esimerkki.

– Millaisen kuvan hän antaa nuorille naisille?

– Lakupiippu olisi näyttänyt paremmalta.

– Hyi helvetti etkö muuta keksinyt?