Kuluvana viikonloppuna Ylellä on käynnissä suora Muumit-lukumaraton, jonka aikana luetaan kaikki yhdeksän Tove Janssonin muumikirjaa.
Lukemisen hoitavat julkisuudesta tutut henkilöt, joita on mukana pitkälti toista sataa.
Maratonin aikana ääneen pääsevät muun muassa tasavallan presidentti Alexander Stubb, entinen pääministeri Sanna Marin, näyttelijät Jarmo Koski ja Elina Knihtilä, muusikot Kaija Koo, Ellinoora ja Johannes Brotherus, mediapersoonat Sointu ja Topi Borg sekä jääkiekkoilija Marko “Mörkö” Anttila.
Lue myös: Olavi Uusivirran naurukohtaus katkaisi Muumit-lukumaratonin – tytär otti tilanteen haltuun
Lauantai-iltapäivänä lukuvuorossa oli kirja Muumipapan urotyöt, jota lukivat muun muassa näyttelijä Jarmo Koski sekä Levyraati ja Pirunpeli -ohjelmista tuttu dj Lina Schiffer.
Schifferin lukeminen ja erityisesti hahmoihin eläytyminen on hurmannut katsojat täysin. Ympäri sosiaalista mediaa ja myös lukumaratonin chatissa Schifferin suoritus kerää valtaisat kehut:
– Onko tämä Lina S. lukenut äänikirjoja? Jos ei ole niin toivottavasti tämän perusteella tuollaisiakin töitä Lina S:lle tarjotaan. Yllättävän hyvä tässä on ja sopisi lukemaan äänikirjoja.
Lue myös: ”Miau” – Lina Schifferin nakumekko käänsi päät Venla-gaalassa
– Minna Kivelä ja Lina Schiffer ovat hyviä lukijoita.
– Tämä Lina S on hyvä lukija. Kykyjä olisi ääninäyttelijäksi.
– Tämä Lina S. on yllättävän hyvä. On yllättänyt positiivisesti.
– Ai vitsi, Linakin on hyvä lukija! Kiva, että ovat Jarmo Kosken kanssa peräkkäin.
– Tätä Linan lukemista ja eläytymistä on ihana kuunnella.
– Linan pitäisi alkaa ääninäyttelijäksi.
– Lina oma suosikkini. Se äänen muuttaminen lukiessa.
– Siis ihana Lina! Ihan mahtava lukija.
– Lina, uusi Pikku Kakkosen iltasatutäti!
Toivotaan, että kehut päätyvät myös Schifferin ja ääninäyttelijöistä vastaavien tahojen korviin!