Säiden lämmetessä myös t-paitakelit alkavat olla lähellä ja katse kiinnittyykin myös käsivarsiin. Personal trainer Tanja Hinkkanen Do it Right! -yrityksestä kertoo, että työn tulokset näkyvätkin melko nopeasti käsivarsissa.
– Kun lähdetään polttamaan rasvaa, niin suurimmalla osalla tuloksia näkyy ensimmäisenä juurikin käsivarsissa.
Vaikka suurin muokkauksen kohde olisivatkin käsivarret, kannattaa Hinkkasen mukaan silti koko kroppaa treenata monipuolisesti.
– Parasta olisi tehdä isoja ylävartalon liikkeitä ja moninivelliikkeitä, siten aktivoidaan useampia lihaksia kerralla. Etenkin jos salilla treenataan se kaksi kertaa viikossa.
Alla Hinkkasen suosittelemat teholiikkeet, joilla käsivarret joutuvat kunnolla töihin:
1. Ylätaljanveto eteen tai leuanveto
– Ne aktivoivat pääasiassa leveää selkälihasta, mutta myös olkapäät ja hauikset tekevät töitä.
2. Penkkipunnerrus tai peruspunnerrukset lattialla
– Näissä aktivoituvat rintalihakset ja apuna toimivat myös ojentajat.
Jos kuitenkin haluat kohdentaa treeniä vielä enemmän käsivarsiin, voit ottaa mukaan myös alla listattuja eristäviä liikkeitä:
1. Hauiskääntö tangolla tai vapailla painoilla
2. Hauiskääntö taljassa
3. Ojentajat vapailla painoilla
4. Ranskalainen punnerrus tangolla
5. Dippi
Lue myös: Nyt peppu pyöreäksi – 4 kevään teholiikettä pakaroille!