Prinssi George, 8, rakastaa pelaamista – vanhemmat joutuneet ryhtymään toimenpiteisiin

Prinssi William kertoo, että tuleva kuningas pitää videopeleistä niin kovin, että ruutuaikaa on pitänyt rajoittaa.

Julkaistu:

Yhdistyneen kuningaskunnan prinssi George, 8, kuten monet ikäisensä, rakastaa videopelejä, kertoo hänen isänsä prinssi William, 39. Cambridgen herttua valotti perhe-elämäänsä lehdistölle vieraillessaan Baftan uusissa toimitiloissa Lontoon keskustassa. 

Bafta eli The British Academy of Film and Television Arts on Iso-Britannian elokuva- ja televisiotaiteen akatemia, joka jakaa samannimistä palkintoa alallaan.

Kuten muutkin vanhemmat, William on joutunut rajoittamaan ruutuaikaa lapsiltaan.

– Tällä hetkellä yritän rajoittaa pelaamista… valvoa ruutuaikaa. Sen kanssa pitää olla tarkkana, William sanoo.

Kaikki Williamin ja hänen puolisonsa herttuatar Catherinen lapset viettävät aikaa ruutujen äärellä

– He ovat siitä kiinnostuneita. Erityiesti George. Hän on peleistä eniten kiinnostunut. Kaksi muuta ovat hieman liian pieniä vielä, mutta he rakastavat elokuvia.

Georgella on kaksi nuorempaa sisarusta: prinsessa Charlotte, 6, ja prinssi Louis, 3.

William paljasti myös itse nauttivansa elokuvista ja pelaamisesta, samalla kun tarttui pelikonsolin ohjaimiin tapahtumassa. 

Lue myös: Prinsessa Charlottella ei saa olla koulussa parasta kaveria – ymmärrätkö syyn?

Lue myös: Prinssi George, 8, tapasi idolinsa, jolta tuli yllättävä ehdotus – ”Pakkohan meidän on syödä yksi”

Lähde: Mirror