Muusikko Bess, oikealta nimeltään Bess Essi Launimo vieraili Vappu Pimiän Valo Pimiässä -podcastissa ja kertoi muun muassa ensitapaamisestaan puolisonsa kanssa.
Bess on seurustellut tanskalaisen Danny Baertelsenin kanssa vuodesta 2020.
Pari tapasi toisensa missiemo Sunneva Sjögrénin ja hänen puolisonsa Harri Sjögrénin häissä.
Bess oli tilaisuudessa esiintyjänä ja Baertelsen bestmanin roolissa.
Bess kertoo olleensa tuolloin juuri eronnut ja suunnitelmissa siinteli villi sinkkuelämä.
Bess päätti yksin tein Baertelsenin nähdessään, että tämä on hänen miehensä.
Hän kuitenkin ajatteli, ettei hänellä ole mieheen mitään mahdollisuuksia, sillä tämä oli “liian komea”.
Lue myös: Bangbussillaan Ruisrockiin körötellyt Susanna Penttilä oli nuorten miesten suosiossa
Bess kertoi siemailleensa rohkaisuksi hiukan mojitoa ja tiedustelleensa sen jälkeen morsiamen tyttäreltä komistuksen henkilöllisyyttä.
Saatuaan tietää, että mies on sinkku, Bess ilmoitti:
– Okei, mä oon jonossa.
Rakkaudentäyteisessä ilmapiirissä tieto ei pysynyt salaisuutena pitkään, vaan kulkeutui ennen pitkää myös Baertelsenin korviin.
Bess kertoo olleensa myöhemmin illalla “yksin suruissaan kaatamassa itselleen skumppaa”, kun Baertelsen tuli kysymään, mistä hänen musiikkiaan voisi kuunnella.
Pimiää kiinnostaa, suuteliko pari jo ensimmäisenä iltana.
– No varmaan puoli tuntia myöhemmin me pussailtiin sitten, Bess kertoo.
Hän kuvailee hetken olleen kuin elokuvasta: discopallo pyörii, musiikki soi ja ihmisiä vilisee ympärillä.
Hän kertoo parin välillä edelleen vallitsevasta voimakkaasta yhteydestä ja tasaveroisesta dynamiikasta. Vahvat luonteet saattavat kuitenkin toisinaan kolahdella toisiaan vasten.
– Kumpikaan ei anna periksi, kertoo Bess nauraen.