”En halua, että joku hyväntahtoisuuttaan suostuu” – Alona Kuusisto jätti entisen miesystävänsä, koska tämä halusi vähemmän seksiä

Kuusisto halusi nauttia elämästä.

Julkaistu:

Podcastaaja Alona Kuusisto vieraili Desire Nymarkin ja Viivi Rintasen Paritellen-podcastissa, jossa keskusteltiin muun muassa aikaisemmista parisuhteista, libidosta ja eroavista seksihaluista.

Kuusisto kertoo päättäneensä erään parisuhteen siitä syystä, että parin libidot olivat niin “eri tasolla”.

Lue myös: Keijo Leppäsen riipaiseva arjen tilitys sai kansankin avautumaan – ”huulet verillä terävien muovipiikkien takia”

Lue myös: ”Parasta telkkarii, mitä Suomessa on ikinä tehty” – Shirly Karvinen kertoo Bachelorin jälleennäkemisen olleen tulista tavaraa

Tilanteelle ei ollut ulkopuolista selitystä, kuten ruuhkavuodet, vaan seksihalut erosivat jo lähtökohtaisesti.

Kuusisto kertoo huomanneensa selvästi olevansa halukkaampi osapuoli ja mies oli tyytyväinen vähempään.

Mies oli kuitenkin ehdottanut Kuusistolle, että tämä pyytäisi seksiä silloin, kun sitä haluaisi. Mies olisi ollut suostuvainen seksin harrastamiseen, vaikkei itse sillä hetkellä sitä kaivannut.

– Olin silleen, että kun se ei ole se juttu, mitä mä haluan, Kuusisto kertoo.

Hän ei halunnut, että mies suostuu seksiin pelkkää hyväntahtoisuuttaan.

– Haluan, että hänellä on itselläkin halua samalla tavalla siihen.

Lue myös: ”Eihän tuo tiedä elämästä mitään” – some äimistelee Renny Harlinin lomanviettoa

Lue myös: Ruotsin Big Brother -voittaja sai pitkän vankeustuomion osallisuudesta raakaan murhaan

Kuusiston mukaan päätös ei kuitenkaan ollut helppo, sillä mies oli muutoin hyvä kumppani. Hän muistaa pohtineensa, onko eroaminen seksihalujen eroavaisuuksien takia kohtuutonta.

Hän kertoo kuitenkin ajatelleensa elämäänsä eteenpäin ja todenneensa, että vielä nuorena ihmisenä haluaa nauttia elämästä. Hän kertoo, että suhteeseen vaikuttaa se, jos takaraivossa on koko ajan tunne siitä, ettei ole haluttu.

– Kyllä mun oli sitten tehtävä se päätös, että ei.