Masked Singer Suomi palaa näiden hahmojen kera – etsivien pöydällä uutuutena Poista maski -nappi

Ohjelma sai yllättävän uudistuksen.

Julkaistu:

Masked Singer Suomi palaa televisioon lokakuussa, ja tulevalla kaudella ohjelmassa nähdään jälleen joukko toinen toistaan erikoisempia hahmoja. 

Masked Singer Suomen kahdeksas kausi alkaa MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla lauantaina 3. lokakuuta.

Lue myös: Tim Curryn kuolinsyy selvisi – taustalta paljastui useampi tekijä

Lue myös: Kanta-Hämeessä kasvaa huolestuttava ilmiö: ”Voi johtaa äkilliseen kuolemaan”

Etsiväpöydässä nähdään tällä kertaa uusi kasvo, kun Janne Katajan ja Benjaminin rinnalle liittyy Krista Siegfrids. Siegfrids on ohjelman katsojille ennestään tuttu, sillä hän kilpaili itse Masked Singerin toisella kaudella Taikahattuna. 

Lisäksi jokaisessa jaksossa etsivien rinnalle saapuu vaihtuva vierailija, joiden joukossa nähdään muun muassa Linnea Leino, Jaakko Parkkali, Arja Koriseva ja Cristal Snow.

Tulevan kauden hahmoihin kuuluvat esimerkiksi Molli, Kuoriainen, Poppari, Hurja Mangusti, Dingo, Räsynukke, AI, Etsivä, Myrkky, Talkkari, Opossumi, Keiju, Faarao ja Vappu. Hahmojen vihjeissä vilahtelee muun muassa rouheaa rock-energiaa, teknologiamaailmaa, viihdemaailman pitkää kokemusta ja jopa viittaus Salatut elämät -sarjan Seppo Taalasmaahan.

Lue myös: ”Meitä piti olla kahdeksan” – Vain elämää alkaa, mutta yksi artisteista puuttuu

Lue myös: Viisikymppisille hyvä uutinen: erityisen tuntuva potti eläkkeeseen

Uudella kaudella etsiville annetaan myös poikkeuksellisen paljon valtaa. Heidän pöydälleen tuodaan Poista maski -nappi, jota he voivat käyttää kauden aikana niin monta kertaa kuin haluavat, jos he ovat yksimielisiä henkilön henkilöllisyydestä. Oikeaan osuva arvaus johtaa välittömään maskin poistamiseen, mutta väärä arvaus puolestaan antaa hahmolle suoran jatkopaikan ilman äänestystä.

Kaudella nähdään myös itsenäisyyspäivän aattona erityinen Masked Singer: Pelastakaa Lasten joulu -jakso. Siinä lavalle saapuvat kolme uutta jouluista hahmoa, Joulupukki, Hyasintti ja Joulupallo. Etsiväpöydän taakse istahtaa lisäksi aiemmalta joulukaudelta tuttu Kynttilä eli Saara Aalto.

Ohjelman juontajana jatkaa Ile Uusivuori. Uuden kauden ensimmäinen jakso nähdään MTV Katsomossa ja MTV3-kanavalla 3. lokakuuta.

Lisää Voice.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi