Hyvinvointivalmentaja Rita Niemi-Manninen, 47, julkaisi Instagram-tililleen päivityksen, jossa hän miettii, onko ollut oikea päätös ottaa myös hänen ja Aki Mannisen, 50, yhteinen Donna-tytär osaksi parin sosiaalista mediaa.
Ensimmäisessä kuvassa on Donnan kuvan päällä teksti “olenko tehnyt väärin?”
Niemi-Manninen kertoo jakaneensa sosiaalisessa mediassa kuvia ja videoita perheen arjesta, koska myös Donna on osa heidän elämäänsä.
Lue myös: ”Mun kaksoset” – Rita Niemi-Manninen kertoo teettämästään kauneusleikkauksesta
– Mutta viime aikoina olen välillä pysähtynyt miettimään: olenko altistanut hänet liikaa julkisuudelle? Kun annat elämästäsi palasia näkyviin, et voi enää täysin päättää, millaisia tulkintoja muut niistä tekevät, Niemi-Manninen kirjoittaa.
Hän jatkaa korostamalla, että somessa näkyy ihmisen elämästä vain pieni palanen, eikä koko arki tai se, mitä tapahtuu kameroiden ollessa suljettuna.
Saatetekstissä Niemi-Manninen kirjoittaa, että tämä tuntuu ihmisiltä välillä unohtuvan.
Lue myös: Essi Unkurin laskettu aika meni jo – ”Jotenkin huijattu ja tyhjä olo”
Lue myös: Karita Tykkä ja Sami Saikkonen menivät kihloihin
– Ja vaikka Donna näkyy meidän somessa, se ei tarkoita, että hänen koko elämänsä olisi kaikkien nähtävillä. Donna ei ole somehahmo. Hän on meidän lapsi.
Kommenteissa Niemi-Manninen on saanut osakseen monenlaisia mielipiteitä:
– Minä haluaisin ottaa tähän sellaisen näkökannan, että teidän somen perusteella tiedän esim. seuraavia asioita: missä Donna asuu, mitä koulua ja luokkaa hän käy, mitä harrastuksia hänellä on. Kaikki tämä teidän jakamien julkaisujen perusteella. En tee näillä tiedoilla mitään, mutta maailma on nykyään niin sairas, että koskaan ei tiedä mitä tapahtuu. Lapsia ja arkea voi jakaa somessa myös ilman, että kertoo yksityiskohtaisesti kaikkea tai näyttää lapsen kasvoja. Muutaman viattomalta vaikuttavan julkaisun, tarinan tai peräti lauseen perusteella voi selvittää paljon asioita. Ja pahimmillaan joku hullu näitä tietoja selvittää. Miettikää tätä.
– Lapset eivät ole koekaanineja siinä, käykö huonosti vai ei.
– Jotkut pukee lapsensa burkaan, koska voihan julkisissa tiloissakin olla pedofiilejä. Aina on pelättävää, mutta pitääkö sen takia lakata elämästä? Antaako yhden sairaan ihmisen tuhannesta, estää tuhannen muun elämisen.
– Muistattehan kysyä myös lapselta haluaako hän olla somessa.
– Mannerheimin lastensuojeluliiton ohjeistusten mukaan vastaus on helppo: Toimitte väärin, koska loukkaatte lapsen yksityisyyttä tunnistettavilla kuvilla ja hänen asioiden kertomisilla. Lasten kuvien julkaisu vaikuttajien tileillä on usein eettisesti hyvin kyseenalaista myös sen vuoksi, että lasten kuvien jakaminen tuo sivuille näkyvyyttä, mikä taas tuo rahaa vaikuttajille. Lasta siis käytetään lapsityövoimana aikuisten somessa. Vaikuttajien lapset harvoin saavat myöskään taloudellista vastinetta tekemästään työstään.
– Mitä tähän MLL vetää, se on muiden elämä eikä eikä niiden. Noi MLL ja muut ohjeet voi yleisesti tunkee minne aurinko ei paista, JOKAINEN rakentaa perheensä omilla säännöillään eikä se kuulu paskaakaan millekää liitoille.
– Tuli mieleen sellainen asia että entäs jos Donna vanhempana harmittelee sitä mitä kaikkea hänestä on someen lapsena jaettu?
– En ymmärrä yhtään, miksi lapsen pitää näkyä vanhempien julkisella istatilillä jatkuvasti. Varsinkin, kun vanhemmat julkisuuden henkilöitä. Mistä Donna olisi jäänyt paitsi, jos hän ei olisi koskaan tilillänne näkynyt? Niim juuri – ei mistään. Kyllä tässä mennään ihan vanhempien itsekäs intressi edellä.
– Olen seurannut teidän ja Donnan elämää jo ennen kuin Donna syntyi ja on ihanaa ollut seurata Donnan, Putinin ja Pomon elämää. On todella ihanaa että jaatte elämäänne ja treenejänne. Mä seuraan teitä joka päivä ja saan päivääni teidän kauttanne iloa ja naurua. Onneksi jaatte elämäänne.
– Ihana teidän perhe. Ihanaa sisältöä.