Tv-ohjelman juontaja pudotti Linda Lampeniuksen viulun – Pete Parkkonen pakeni kauhuissaan paikalta

Tiistain Allsång på Skansen -ohjelmassa nähtiin odottamaton käänne.

Julkaistu:

Suomen tämän vuoden Euroviisuedustajat Linda Lampenius ja Pete Parkkonen esiintyivät tiistaina 4. elokuuta lähetetyssä ruotsalaisessa Allsång på Skansen -yhteislauluohjelmassa, kun tilanne sai odottamattoman käänteen.

Ohjelman juontaja Pernilla Wahlgren haastatteli duoa ennen heidän esiintymistään ja pyysi saada pidellä käsissään Lampeniuksen arvokasta viulua.

Lue myös: Ohjaaja poistettiin rippileiriltä nuoriin kohdistuneen epäasiallisen käytöksen vuoksi

Lue myös: Olga muisteli kohuhetkeä: ”Mulle se Emma-pystin voittaminen ei oo niin tärkeetä”

Yllättäen Wahlgren pudotti viulun ja potkaisi sitä vielä jalallaan.

Järkyttyneen oloinen Lampenius kirkaisi ja Wahlgren pahoitteli tapahtunutta vuolaasti.

Kauhistunut Parkkonen lähti pakenemaan lavalta mutta palasi kuitenkin takaisin.

Parkkosen suureksi helpotukseksi kävi ilmi, että tilanne oli häntä varten räätälöity jekku. Viulu ei ollut Lampeniuksen oikea soitin vaan sen kopio.

Lue myös: HS: Pyhimys on saanut useita rikossyytteitä

Lue myös: ”Mun kaksoset” – Rita Niemi-Manninen kertoo teettämästään kauneusleikkauksesta

Jäynän oli ideoinut Lampenius, joka oli kertonut Wahlgrenille, että Parkkonen pelkää koskea arvokkaaseen viuluun.

Välikohtauksesta toivuttuaan kaksikko esitti Euroviisukappaleensa Liekinheitin. Pääset katsomaan esityksen alta.

Youtube video