”Vaikka tämä olisi tehty Riikka Purrasta…” – Minja Koskela raivostui valeuutisesta

Koskelasta leviää omituinen valeuutinen.

Julkaistu:

Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela on käärmeissään hänestä leviävästä valeuutisesta.

“Uutisessa” väitetään, että Koskela olisi jättämässä politiikan. Hänen väitetään myös sanoneen “neljättä vuotta eduskunnassa samaa paskaa”.

Lue myös: ”Mun paino ei kuulu teille esim. ollenkaan” – Minja Koskelan käpy kärventyi törkykommentointiin

Lue myös: Riistakeskus myönsi poikkeusluvat lähes kahdensadan karhun metsästykseen

Tekaistussa uutisessa on mukailtu Koskelan muutama päivä sitten Instagram-tililleen julkaisemaa päivitystä, jossa hän kritisoi kehoonsa kohdistuvaa kommentointia sanomalla “kolmatta kesää samaa paskaa”.

Koskela otti valeuutiseen kantaa viestipalvelu X:ssä julkaisemassaan päivityksessä.

– Uskomaton paskapostaus, hän täräyttää heti kärkeen.

– Miten kukaan kehtaa levittää valeuutista?

Koskelan mukaan valheiden levittäminen ei käy päinsä puoluekannasta riippumatta.

– Vaikka tämä olisi tehty Riikka Purrasta niin sanavalintani olisivat täsmälleen samat, sillä tällainen toiminta rapauttaa demokratiaa törkeästi.

Lue myös: ”Ukrainaan riittää kyllä rahaa” – Kela ilmoitti lopettavansa kalliiden lääkkeiden korvaamisen: raivostunut kansa vaatii päitä vadille

Lue myös: Tangomarkkinoiden lavalle noussut Erika Vikman omisti esityksensä Kikalle

Hän arvelee, että vaalien lähestyessä vastaavanlainen valeuutisointi tulee lisääntymään.

– Surullista, hän kuittaa.

Julkaisun kommenteissa on monenlaista mielipidettä asiasta:

– Aika törkeästi puhut Purrasta, kun antoi sinulle joululahjankin. Olisiko vasemmistopoliitikkojen aika lopettaa turha eripuran luominen ja näyttää mallia, miten muista ihmisistä voi puhua kunnioittavasti, vaikka poliitikasta olisikin eri mieltä?

– Koskela on oikeassa. On yhteisen demokratian etu, ettei valeuutisia päästetä leviämään. Ei ole kunnollista käytöstä, että valejuttuja sallittaisiin poliittisista vastustajistakaan.

– ”Vaikka olisi tehty Riikka Purrasta” – kiinnostavaa Koskelan vertailukohdan valinnassa on se, mitä hän implisiittisesti myöntää ajattelevansa Purrasta, jota varsinkin vasemman laidan suunnasta jatkuvalla syötöllä pyritään leimaamaan lähes itse paholaiseksi.

– Tosi rumasti sanoit Purrasta. Tästäkin kommentista huomaa todelliset ajatuksesi, eli pidät itseäsi parempana kuin Purra. Miksi alennat muita?

– Ja tämäkään viesti ei liikkunut ilman perussuomalaisten apua. Riikka sitä, Riikka tätä. PS siellä, PS täällä. Niin joo, ja vasemmisto siinä siivellä.

– Ainoa asia Pohjois-Koreasta josta Suomen tulisi ottaa mallia on internetin kieltäminen. Flaijereina tuollaisten valeuutisten levittäminen olisi huomattavasti työläämpää.

– Kannattaa jättää natsi-trollit omaan arvoonsa(arvottomuuteensa).