K&K: Sylvian joululaulu poistettiin kauneimmista joululauluista – ”ranteet auki”

Klassikkokappale putosi pois listalta.

Julkaistu:

Kirkko ja kaupunki -lehti ilmoitti, että eräs rakastetuimmista joululauluista on jätetty pois tämän vuoden Kauneimpien joululaulujen lauluvihkosta.

Kyseessä on Zacharias Topeliuksen vuonna 1853 julkaisemaan runoon perustuva Sylvian joululaulu, joka kertoo häkkiin vangitun mustapääkerttu (Sylvia atricapilla) Sylvian koti-ikävästä.

Lue myös: Jouluyö, juhlayö -laulusta tehtiin eeppinen versio – jo lähes 2 miljoonaa katselukertaa!

Lue myös: Liiallinen joululaulujen kuunteleminen ei tee hyvää mielenterveydelle – katso miksi

Artikkelissa kerrotaan, että laulut valitsee vuosittain kanttoreista koostuva raati, joka pohtii päätöksiään aiemman vuoden äänestykseen sekä kanttoreilta tulleeseen palautteeseen nojaten.

– Kanttorien suunnalta on tullut sellaista viestiä, että Sylvian joululaulu ei toimi yhteislauluna kovin hyvin. Lisäksi lauluvihkoon toivottiin enemmän kansainvälisiä joululauluja, kertoo Suomen Lähetysseuran varainhankinnan päällikkö Hanna Kalanne.

Sosiaalisessa mediassa asia jakaa mielipiteitä puolesta ja vastaan. Osa on ehdottomasti samaa mieltä päätöksen kanssa:

– Ihan oikea päätös. Sylvian joululaulu on yhteislauluna kauheaa kuunneltavaa, koska aika harvan yhteislaulajan ääniala yltä reippaasti yli oktaavin. Lisäksi laulu mustapääkertusta, jolta on silmät puhkottu ja joka suree häkissään Sisiliassa, oli ehkä sanomaltaan sopiva syntyaikanaan 1850-luvulla, jolloin moni näki häkin symboloivan Suomen asemaa Venäjälle alistettuna kansana, mutta tänä päivänä laulu on aika käsittämätön joululauluksi, ajattelipa sitä kristinuskon kautta tai ihan vain maallisesti.

Lue myös: Vauvan itku sai kirkossa kävijän suuttumaan – somekäräjät käynnissä

Lue myös: Mikä joululaulu olet? Hauska testi paljastaa, millainen joulupersoona olet

– Itse en jää tätä laulua kaipaamaan. Olen inhonnut sitä lapsesta lähtien eli jo yli 60 vuotta, joten tervemenoa.

– Kaunis mutta vähän sellainen ranteet auki biisi.

Sylvian joululaulu on yksi kammottavimmista ja surullisimmista joululauluista mitä tiedän. Inhoan koko laulua ja siltikin taas eilen jouduin sitä pikkujouluissa laulamaan.

Toiset taas olisivat ehdottomasti halunneet säilyttää kappaleen ohjelmassa:

– Käsittämätön päätös. Kestämätön perustelu. Laulu sopii erittäin hyvin yhteislauluksi sopivasta sävellajista.

– Mietityttää, kannattaako edes mennä.

– Törkeä teko jättää Sylvian joululaulu pois.

– Voi sentään. Yksi kauneimmista ja koskettavimmista. Ja niin ihana laulaa yhdessä täysin palkein.

– Suuri moka.