Poliisi etsii Mäntyharjulla kadonnutta noin 40-vuotiasta naista, joka on ollut kateissa maanantai-illasta 18.5.2026 lähtien. Viimeiset varmat havainnot hänestä ovat tuolta illalta, jolloin hän oli vielä puhelinyhteydessä läheisiinsä.
Kadonneesta tehtiin ilmoitus poliisille tiistaina 19. toukokuuta alkuillasta. Tämän jälkeen poliisi käynnisti etsinnät Mäntyharjun Halmeniemen alueella.
Lue myös: Savonlinnan kauhupalo vei äidin ja kolmen lapsen hengen – teosta epäillyn isän rikosnimikkeet julki
Lue myös: Kotkassa tapahtuneesta murhasta epäilty aviomies vangittiin – poliisi paljasti tekotavan
Etsintöihin on osallistunut myös Rajavartiolaitoksen helikopteri sekä Vapaaehtoinen pelastuspalvelu Vapepa, mutta naista ei ole toistaiseksi löytynyt.
Poliisin mukaan nainen liikkuu todennäköisesti punaisella Tunturi-merkkisellä polkupyörällä. Hänen arvioidaan voivan liikkua Mäntyharjun ja Kouvolan välisellä alueella, minkä vuoksi etsintöjä on laajennettu useisiin suuntiin.
Kadonnut nainen on noin 170 senttimetriä pitkä ja normaalivartaloinen. Hänellä on tummat, värjäämättömät, olkapäille ulottuvat polkkatyyppiset hiukset.
Lue myös: VR julkaisi hurjan kesäkampanjan: kuukauden junamatkat alle kympillä – perushinta 369 euroa
Lue myös: Peltsi ja Juuso palaavat radioon: ”Nähdään taajuudella”
Poliisi pyytää havaintoja henkilöstä, joka vastaa tuntomerkkejä tai liikkuu punaisella pyörällä alueella.
Poliisi painottaa, että tuoreet näköhavainnot tulee ilmoittaa välittömästi hätänumeroon 112. Muut mahdolliset tiedot naisen liikkeistä maanantai-illan jälkeen voi ilmoittaa Itä-Suomen poliisin vihjenumeroon tai sähköpostitse poliisille.
Etsinnät jatkuvat edelleen, ja viranomaiset toivovat yleisöltä aktiivisia havaintoja kadonneen henkilön löytymiseksi.