Mies toteutti vaimonsa toiveen ja osti tälle syntymäpäivälahjaksi auton – vaimo hajotti sen kirveellä atomeiksi

Opel Corsan lyhyt elämä lahjana.

Julkaistu:

Saksalainen iltapäivälehti Bild uutisoi Trierissä asuvasta Alicja Müllerista, joka toivoi syntymäpäivälahjaksi autoa.

Müllerin toivomuksena ei kuitenkaan ollut mikä tahansa kauppakassi, vaan auto, jonka hän saisi hyvillä mielin tuhota alkutekijöihinsä.

Hän salasi toiveensa mieheltään vuosia siinä pelossa, että arveli tämän pitävän häntä hurahtaneena.

Lue myös: Nouseva artistitulokas hajotti kitaransa tv-esityksensä lopussa – kiihkeä keskustelu nousi

Lue myös: Länsiväylä: Arttu Wiskari joutui ilkivallan kohteeksi – auton takalasi rikottiin keskellä päivää

Lopulta hän kuitenkin avautui miehelleen, joka yllätti rouvansa iloisesti ostamalla vaimonsa pilkottavaksi mustan Opel Corsan.

Rouvan ryhtyessä tositoimiin sivulliset kuitenkin kiinnittivät toimintaan huomiota. Hätäkeskukseen alkoi sataaa ilmoituksia naisesta, joka riehuu auton kimpussa teräaseiden kanssa.

Poliisin saapuessa rouva Müller oli parasta aikaa konepellin kimpussa. Poliisi kuvaa tilannetta tiedotteessaan:

– Nainen hakkasi vanhempaa Opelia kirveellä kuin villipeto.

Pian poliiseille kuitenkin selvisi, ettei meneillään ollut mitään rikollista. Müllerin aviomies oli sopinut tapahtumista maanomistajan kanssa ja huolehtinut urakassa syntyvän romun asianmukaisesta hävittämisestä.

Lue myös: Berliinistä löytyi kaksi räjähtämätöntä toisen maailmansodan pommia – tuhansia evakuoidaan

Lue myös: Suosikkilaite puretaan Särkänniemen huvipuistosta

Rouva Müllerilla saattoi olla erityisiä mielihaluja autojen tuhoamista kohtaan, sillä hän työskentelee liikenneopettajana autokoulussa.

Hän ei halunnut maksaa raivohuonepalveluista, sillä niissä tuhotöihin käytettävä aika on rajallinen.

Müller valmistautui urakkaansa huolellisesti kokoamalla kellaristaan erilaisia astaloita, kuten kirveitä, vasaroita ja ruuvimeisseleitä.

– Kun takalasi särkyi, se oli musiikkia korvilleni.

Urakan myöhemmässä vaiheessa myös Müllerin tytär ja vävy liittyivät ilonpitoon. Kolmen ja puolen tunnin jälkeen Müller oli väsynyt ja tyytyväinen.

Hänellä on jo seuraavakin toive mietittynä:

– Haluaisin tuhota täysin sisustetun olohuoneen. Tällä kertaa lekalla.