Nainen urkki jopa tuhansia Husin asiakastietoja – syytti huonoa kielitaitoaan

Nainen kiisti syyllistyneensä rikoksiin.

Julkaistu:

Digi- ja väestötietovirasto löysi tarkastuksessaan epäilyttäviä hakuja, ja jäljet johtivat Husin reskontranhoitajan luokse.

Nainen oli urkkinut ihmisten tietoja luvatta.

Vyyhti alkoi purkautua maaliskuussa 2023, ja samalla nainen menetti työvelvollisuutensa Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirissä. Tuolloin poliisi kertoi, että naisen urkinnan uhreja oli jopa tuhansia.

Lue myös: Sote-järjestöt: Hallituksen kaavailema urkintalaki murentaa luottamuksen hoitoammattilaisiin ja tietojen yksityisyyteen

Lue myös: IL: Tiesitkö, ettei työnantajalla ole oikeutta urkkia työnhakijan sometilejä? Moni viis veisaa kielloista

Nyt Helsingin käräjäoikeudessa käsiteltiin niistä 142 uhrin tapaukset. Näissä tapauksissa nainen oli urkkinut lähinnä nimi- ja osoitetietoja sekä tietoja perhesuhteista väestötietojärjestelmästä.

Osa urkinnan kohteiksi joutuneista oli naisen tuttuja, osa julkisuudesta tunnettuja.

Joissakin tapauksissa nainen oli väestötietojärjestelmän lisäksi urkkinut myös tietoja potilasjärjestelmistä.

Nainen itse kiisti syyllistyneensä rikoksiin. Hän väitti olleensa siinä uskossa, että tietojen katselu on luvallista, kunhan niitä ei kerro eteenpäin.

Lue myös: Lähihoitaja katseli luvatta kuolleiden lasten ja tuttujensa potilastietoja – posketon selitys oikeudessa

Lue myös: Seura: Ihailtu taidemaalari paljastui simpanssiksi, eikä ollut ainoa – Pablo Picassokin osti apinataiteilijan työn

Motiivikseen hän kertoi uteliaisuuden. Hän myös väitti saaneensa työhönsä huonon perehdytyksen ja vieritti syyn sen seikan kontolle, ettei hän puhu suomea äidinkielenään.

Käräjäoikeus katsoi, että naisella on ollut käsitys siitä, mitkä tiedot ovat luvallisia katsella. Käräjäoikeuden mukaan nainen oli saanut myös tietosuojaohjeistusta.

Nainen tuomittiin maksamaan korvauksia useimmille uhreistaan. Tyypillinen korvaussumma on 200 euroa.