Tippuritartuntojen määrä Suomessa on huolestuttavassa kasvussa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL tilastoi viime vuodelta ennätyksellisen määrän tippuritartuntatapauksia. Yhteensä vahvistettuja tartuntoja oli peräti 2097 kappaletta.
Tilastojen valossa tartuntoja on nyt enemmän kuin koskaan aikaisemmin.
Lue myös: Maailman ensimmäistä tippurirokotetta aletaan antaa Isossa-Britanniassa
Lue myös: Seksitautien esiintyvyys kasvussa – keskeisenä syynä yksi tunne
Uusia ennätyksiä tippuritartuntatilastoihin on kirjattu joka vuosi vuodesta 2022 lähtien. Tartuntatapausten määrä on yli seitsenkertainen verrattuna 2010-lukuun.
Yleistyminen on voimakkainta nuorten aikuisten keskuudessa. Tippuria havaitaan eniten miehillä, mutta tartuntamäärien kasvu on ollut viime vuosina erityisen voimakasta nuorilla naisilla.
Tippuri tarttuu suojaamattomassa sukupuoliyhteydessä ja on usein oireeton. Tämän vuoksi se leviää helposti, kun tartunnan saaneet eivät osaa hakeutua hoidon piiriin.
Tippuri aiheuttaa bakteeritulehduksen, joka voi esiintyä virtsaputkessa, peräsuolessa, kohdunkaulassa, nielussa tai silmässä.
Mahdollisia oireita ovat miehillä kellertävä vuoto virtsaputkesta, tihentynyt tarve virtsata tai kirvely virtsatessa. Myös naisilla voi esiintyä kirvelyä virtsatessa, poikkeavaa valkovuotoa sekä kipua alavatsassa.
Suussa se voi aiheuttaa kirvelyä tai kurkkukipua. Peräaukossa se voi aiheuttaa limaista vuotoa ja kirvelyä. Silmässä se voi puolestaan aiheuttaa punoitusta ja märkimistä.
Lue myös: Lääkäri pystyi toteamaan tippurin naisen käsistä – verrattain harvinainen oire sai hakemaan apua
Lue myös: Sukupuolitauteja on hoidettu mitä karmeimmilla menetelmillä – potilaita jopa kuoli vahingossa
Pitkään hoitamaton tippuri voi aiheuttaa tulehduksen leviämisen, joka saattaa aiheuttaa esimerkiksi lisäkivestulehduksen tai sisäsynnytintulehduksen. Hoitamattomasta tippurista voi seurata myös kuroumia virtsaputkeen tai lapsettomuutta. Se voi myös levitä verenkierron kautta ja aiheuttaa esimerkiksi verenmyrkytyksen.
HUSin iho- ja seksitautien erikoislääkäri Eija Hiltunen-Back kertoo Ilta-Sanomille maailmalla leviävistä tippurikannoista, jotka ovat osin vastustuskykyisiä yleisimmille tippurin hoitoon käytetyille antibiooteille.
– Kun tätä vastustuskykyistä bakteerikantaa on muualla maailmassa, niin on ihan realistista, että se tännekin voi tulla.