Turkulaisessa lasten sisäleikkipuisto Leo’s Leikkimaassa tapahtui järkyttävä välikohtaus toukokuussa 2024, kun 16-vuotias tyttö pahoinpiteli itselleen tuntemattoman pojan.
Ennen pahoinpitelyä 12-vuotias uhri oli heittänyt pallon, joka oli osunut 16-vuotiaan tytön sukulaislasta silmään.
Lue myös: Tatuointi ei ollut asiakkaan mielestä anatomisesti oikein – yritti tappaa helsinkiläistatuoijan
Teinityttö oletti osuman olleen tahallinen ja kävi pojan kimppuun. Hän löi poikaa kolme kertaa kasvoihin ja kuristi häntä.
Väkivalta päättyi vasta, kun pojan äiti tuli tilanteeseen väliin. Ennen väkivaltaa teinityttö oli haukkunut pojan äitiä huonoksi kasvattajaksi.
Tilanteen jälkeen pojan äiti soitti ystävänsä luota poliisille.
Poliisin puhutuksessa teinitytöllä oli tapahtumien kulusta toisenlainen kertomus. Hänen mukaansa poika heitteli häntä ja hänen sukulaistyttöään tavaroilla, josta hän oli sanonut pojan äidille.
Tyttö väittää äidin suuttuneen ja kiroilleen hänelle. Äidin uhattua poliisien soittamisella tyttö kertoo poistuneensa tilanteesta.
Lue myös: ”Maailman vahvin poika” paljasti lapsuutensa olleen täynnä järkyttävää kaltoinkohtelua
Varsinais-Suomen käräjäoikeus antoi asiasta tuomionsa lokakuussa 2025.
Tyttö tuomittiin sakkorangaistukseen nuorena henkilönä tehdystä pahoinpitelystä. Tytön tuloilla 36 päiväsakkoa teki yhteensä 210 euroa.
Lisäksi hänet määrättiin maksamaan uhrille 200 euroa vahingonkorvauksia ja lähes 1000 euroa oikeudenkäyntikuluja.
Tyttö valitti hovioikeuteen, mutta hovioikeus päätti olla myöntämättä asiassa jatkokäsittelylupaa. Näin ollen käräjäoikeuden tuomio jää voimaan.