Tutkijat: Globalisaatio alkaa olla ohi – näin Suomen kannattaa reagoida tilanteeseen

Suuret talousblokit kuten EU, USA ja Kiina pyrkivät vähentämään riippuvuuttaan muista.

Julkaistu:

Työ- ja elinkeinoministeriön tuore raportti Uusi geopoliittinen talous ja Suomen aluekehitys maalaa kuvan maailmasta, jossa vapaakauppa ja keskinäisriippuvuus ovat vaihtuneet varautumiseen ja omavaraisuuden tavoitteluun.

2000-luvun alkuvuosikymmeninä kaupan esteitä purettiin ja uskottiin, että vapaat markkinat yhdistävät maailmaa tiiviimmin sekä tukevat demokratian leviämistä. Uuden raportin mukaan tämä kehitysvaihe eli globalisaatio alkaa kuitenkin olla monin osin ohi.

Maailman taloudellinen ja poliittinen ympäristö on raportin mukaan muuttunut perusteellisesti. Pienillä mailla ei tutkijoiden mukaan ole muuta vaihtoehtoa kuin sopeutua muutokseen.

Lue myös: Tutkimus: Nopea liikenneyhteys on yhteydessä parempaan tulotasoon ja aivojen terveyteen – tästä se johtuu

Raportin mukaan maailma on siirtymässä aikaan, jossa talousalueet eriytyvät ja pyrkivät entistä enemmän omavaraisuuteen. Esimerkiksi Euroopan unioni tavoittelee koko tuotantoketjun hallintaa aina raaka-aineista huipputeknologiaan asti. Yhdysvalloissa ollaan puolestaan huolissaan esimerkiksi piirituotannon omavaraisuudesta.

Raportissa nostetaan esiin Tampereen seutu esimerkkinä onnistuneesta sopeutumisesta uuteen tilanteeseen. Alue on panostanut erityisesti puolijohdeteknologiaan ja puolustusteollisuuteen. Kehitys on ollut mahdollista kaupungin, valtion ja EU:n yhteisten panostusten ansiosta.

Professori Sami Moision mukaan Suomi ei voi muuttaa maailmanpolitiikan suuntaa, mutta keinoja pärjäämiseen voi löytyä. Tämä tarkoittaa, että valtion on oltava valmis tekemään aktiivista ja strategista teollisuuspolitiikkaa, jotta Suomi pysyy mukana eurooppalaisessa kehityksessä.

Menestys vaatii tiivistä yhteistyötä julkisen sektorin, yliopistojen ja yritysten välillä, jotta Suomi voi vastata suurvaltojen massiivisiin tukipaketteihin.

Raportin laativat Helsingin yliopiston professori Sami Moisio, talous- ja sosiaalihistorian professori Jari Eloranta, Aalto-yliopiston kansainvälisen liiketalouden professori Sarianna Lundan sekä Tampereen yliopiston aluetalouden professori Markku Sotarauta.

Lue myös: Monien rakastamalla herkulla havaittu uskomattomia terveyshyötyjä – voi suojata vakavalta syövältä

Lue myös: Tutkimus: Suomalainen urheilu ja henkinen väkivalta kulkevat lähes käsi kädessä

Lue myös: Huono taloudellinen tilanne näkyy nuorissa – räikeä ero hyvin toimeentuleviin

Lähde: Helsingin yliopisto