Lola Odusoga sai räävittömän ”työsähköpostin” – julkaisi sen kaikkine törkyineen

Odusoga kertoo, minkälaista käytöstä saa töiden tiimoilta osakseen.

Julkaistu:

Malli, juontaja ja vuoden 1996 Miss Suomi Lola Odusoga, 48, julkaisi Instagramissa pitkän päivityksen koskien ala-arvoista käytöstä, jota hän on töidensä vuoksi saanut osakseen.

Hän aloittaa päivityksen sisältövaroituksella:

– Tämä postaus sisältää ala-arvoista työelämän käytöstä ja otteen ala-arvoisimmasta työsähköpostista pitkään aikaan.

Lue myös: Lola Odusogalta hyviä uutisia – piina on ohi

Lue myös: Rikolliset tyhjensivät Lola Odusogan tilin – satoja veloituksia silmänräpäyksessä

Seuraavaksi Odusoga kysyy:

– Mikä oikeuttaa kohtelemaan joitain ihmisiä ala-arvoisesti?
Entäpä minua? Onko syynä sukupuoli, ammatti, ikä, koko, ulkonäkö, misseys vai ihonväri? Ehkä nämä kaikki? Vai jokin muu?

Hän kertoo saaneensa yli kolmen vuosikymmenen ajan kokea ala-arvoista kohtelua työelämässä ja antaa tuoreen esimerkin.

– Minua pyydettiin antamaan kasvoni ja nimeni erään arvostamani yrityksen uusimpaan hankkeeseen. Ehdotuksessa mainittiin: “odotamme vastaustanne tähän tiedusteluumme ja keskustelemme mieluusti lisää yksityiskohdista ja käytännön asioista.”

Odusoga kertoo “kehdanneensa” kysyä lisää käytännön asioista, ja kertoo vastauksen jättäneen sanattomaksi.

Lue myös: Lola Odusoga ei aio käyttää Ozempicia tai rypistyä, vaan olla antisosiaalisempi ja tehdä Onlyfansia

Lue myös: ”Kilpailijat eivät näytä itseltään” – Lola Odusoga lataa täyslaidallisen nykypäivän missikisoista

Seuraavassa ruudussa on kuvakaappaus Odusogan saamasta viestistä, josta on sensuroitu yrityksen tiedot. Viesti toden totta sisältää uskomatonta tekstiä:

– Olit aikoinaan kaunis missi, kuten kaikki ajallaan. Kuvitteletko, että monikulttuurisuudella taustaasi huomioiden, voit kysyä mitä minä tästä hyödyn? Oletko idiootti, vai vallan kokopäivämissityhmä? Kokeilimme kontaktointia sinuun uudelleen, johan jo vuosia sitten petit meidät.

Allekirjoituksena oli “mika, projektia eteen vievä paskiainen, parasiiteistä heti eroon.”

Odusoga kertoo, että sama viesti oli lähetetty hänen lisäkseen viidelle eri taholle.

– Seuraavana päivänä YKSI vastaanottajatahoista pahoitteli viestiä ja irtisanoutui johtamansa yrityksen kanssa kaikesta sen sisällöstä. Odotin kärsivällisesti monta päivää, mutta ei, kukaan muu ei reagoinut meiliin. Tästä voi jokainen tehdä omia johtopäätöksiä, Odusoga puhisee.

Seuraavissa kuvissa Odusoga listaa saamiaan epämääräisiä työtarjouksia ja kertoo, että kieltäytyessään hän on usein ollut ”hankala, ylimielinen, itsepäinen, ylpeä, rahanahne, vittumainen ja jopa ilkeä.”

Hän jatkaa listaamalla myös kokemaansa asiatonta ja syrjivää käytöstä sekä suoranaista ahdistelua. Hän kertoo saaneensa osakseen runsaasti epäasiallista käytöstä myös yleisöltä.

– Sellaista tänään! Ja jos jäit miettimään, niin ei, en aio suostua tähän viimeisimpänä tulleeseen yhteistyöehdotukseen, hän päättää.

Odusogan seuraajat osoittavat hänelle tukeaan:

– Minusta näin ala-arvoinen viestintä ansaitsisi ihan sen, että firman nimi tulisi julki. Itse en haluaisi tällaisen firman kanssa olla kuluttajana tekemisissä tietämättäni.

– Tässä voisi olla kyseisen henkilön esimiehen yhteydessä – ja jos esimiestä ei ole, niin suoraan sinne missä raha painaa eli asiakkaille. Ei jumalauta. Ei näin.

– Firman nimi esiin!

– Laita ihmeessä tuon törkyviestin lähettäjän nimi jakoon tai ainakin sen tahon nimi jota edustaa! Aivan uskomatonta.

– Karmeaa. Surullista. Oksettavaa. Osanottoni tuon Mikan kollegoille ja läheisille.

– Hiljaisuus on hyväksyntää ja se ei oo ok. Todella hyvä, että et hyväksy ja sanot suoraan. Tuon toiminnan ja käytöksen on vain loputtava. Hyvä Lola.

– Mielellään kaikkien nimi yleiseen jakoon. Tässä on nyt kyse susta, ajattele itseäsi. Niin ne muutkin tekevät. Kuvittelevat että voi kohdella toista miten haluaa menettämättä kasvojaan. Olen sitä mieltä että ihan vaan nimellä mainitset kaikki. Ei pitäis olla tietoturva ym. ongelma.

Myös julkisuudesta tutut henkilöt ovat järkyttyneitä lukemastaan:

– MITÄ…. Siis ei ja ei. Hyvä kun puhut. Aivan käsittämätöntä, kauhistelee kansanedustaja Fatim Diarra.

– Ei s-tana mitä touhua. Kiitos kun puhut, kommentoi myös politiikan tutkija Saara Särmä.

– Voi Lola. Kiitos että jaksat puhua, kirjoittaa stand up -koomikko Anitta Ahonen.