Vuoksenniskan koululla lapset törmäsivät toisiinsa pihaleikeissä – ensihoitoa tarvinnut lapsi menehtyi myöhemmin

Vuoksenniskan koulupihan tilanne sai surullisen lopun.

Julkaistu:

Poliisi on saanut valmiiksi esiselvityksen viime viikolla Vuoksenniskan koululla tapahtuneesta tilanteesta, jossa lapsi tarvitsi ensihoitoa. Nyt on selvinnyt, että kyseinen lapsi on myöhemmin menehtynyt sairaalassa.

Tapaus sai alkunsa koulun välitunnilla, kun oppilaat törmäsivät toisiinsa pihaleikkien yhteydessä.

Lue myös: Yle: Espoon kouluhyökkäyksestä tuomittu halusi ottaa mallia Breivikistä

Lue myös: IS: Perhesurmaan syyllistynyt isä kertoi suunnitelmistaan yhdelle henkilölle ennen tekoa – olisiko tragedia voitu estää?

Poliisin mukaan tilanne ei aluksi vaikuttanut vakavalta, mutta hetken kuluttua yksi lapsista tuupertui maahan ja tarvitsi kiireellistä hoitoa.

Poliisi on selvittänyt tapahtunutta muun muassa paikkatutkinnan, videotallenteiden sekä kuulustelujen avulla. Esiselvityksen perusteella tapauksessa ei ole viitteitä rikoksesta, eikä ketään epäillä asiassa.

Lue myös: Ovikameran näky yllätti: isovanhemmat palauttivat hoitoon viedyn lapsen yöllä – syyn moni ymmärtää

Lue myös: Tutkimus paljastaa: Näin helpolla keinolla voit parantaa muistia heti

Tapausta tutkitaan nyt kuolemansyyn selvittämisenä. Viranomaiset eivät kommentoi lapsen ikää tai sukupuolta, eikä asiasta tiedoteta enempää tutkinnan tässä vaiheessa.

Tapaus muistuttaa, kuinka nopeasti arkipäiväinen tilanne koulun pihalla voi muuttua vakavaksi.