Media-alan yrittäjä Timo T. A. Mikkosen leski Nina Mikkonen on asunut yksin, mutta ei enää pitkään. Hänen poikansa ovat muuttaneet äidin luota pois, mutta Nina ei ilmeisesti viihtynyt yksin.
– Tulevana viikonloppuna muutan hyvän ystäväni kanssa kimppakämppään, paljasti Nina.
Nina kertoo miettineensä tätä ensin tarkoin ja tietää myös, että ongelmiakin voi tulla eteen.
Lue myös: Nina Mikkoselta vanhoja kuvia: ”18-vuotissyntymäpäiviltäni”
– Totta kai mietimme myös sitä, mikä voisi mennä pieleen. Olemme hyvin erilaisia ihmisiä – erilaiset tavat, rytmit ja jopa täysin erilainen sisustusmaku, kertoo Nina.
– Mutta sitten ymmärsimme jotain tärkeää: eiväthän läheisimmätkään ihmissuhteet rakennu samanlaisuudelle. Perheissä, parisuhteissa ja ystävyyksissä tehdään kompromisseja, selvitetään erimielisyyksiä ja opetellaan elämään rinnakkain, jatkaa hän vielä.
Ninan pojat olivat lopulta ymmärtäneet tämän olevan hyvä idea
Ninan pojat eivät olleet ensin ymmärtäneet äitinsä ja äidin ystävän päätöstä. Kun he olivat miettineet asiaa hetken, olivat he ymmärtäneet sen olevan hyvä idea.
– Kun kerroin pojilleni päätöksestä, heidän ensimmäinen reaktionsa oli: “Oletteko te seonneet?” Mutta muutaman päivän päästä he sanoivat: “Onhan tuo oikeastaan ihan helkatin järkevää ja hienoa ” boksin ulkopuolelle” ajattelua, kertoo Mikkonen.
Nina kertoo hyviä syitä sille, miksi ystävän kanssa kannatti tehdä tämä päätös.
– Jaamme kulut ja saamme enemmän tilaa kuin yksin asuessamme, mutta tärkeintä ei ole raha eikä neliöt. Tärkeintä on se, ettei tarvitse kantaa kaikkea yksin, kertoo Mikkonen.
– On lohdullista tietää, että kotona on toinen ihminen – joku, joka huomaa, jos päivä on ollut raskas, jonka kanssa voi nauraa elämän kummallisuuksille ja joka on läsnä silloin, kun elämä äkkiä muuttaa suuntaa, kertoo hän vielä lisää hyviä syitä yhteenmuutolle.
Ninan ja ystävän asunto tulee olemaan lähellä Ninan poikien asuntoja, kuten Ninan aiempikin asunto.
– Jään edelleen Mellunmäkeen, jotta olen lähellä poikiani, Mikaelia ja Matiasta. Ja jotta voin auttaa kolmivuorotyötä tekevää Matiasta hänen koiransa, Nallen hoidossa. Nallesta on tullut meidän pienelle perheelleni hyvin rakas, kertoo Mikkonen tulevan asunnon sijainnista.
Ninan julkaisu löytyy tästä alta.
Julkaisu löytyy myös täältä.