Kuva: Shutterstock
Kelan kokeilu perustoimeentulotuen päätöksissä loppuu - todettiin laittomaksi
Kela teki kokeilun, jossa asiakkaat saavat perustoimeentulotuen päätökset ilman päätöksen tehneen ratkaisuasiantuntijan nimeä.
Kela käynnisti viime vuoden huhtikuussa kokeilun, jossa asiakkaat saavat perustoimeentulotuen päätökset ilman päätöksen tehneen ratkaisuasiantuntijan nimeä. Kokeilun taustalla oli Kelan toimihenkilöihin kohdistuneet uhkatilanteet.
Päätösten allekirjoittajaksi nimettiin Kansaneläkelaitos. Kokeilun oli määrä kestää vuoden 2024 loppuun saakka.
Kelan kokeilusta saapui oikeusasiamiehelle 23 kantelua, jossa se oli jättänyt perustoimeentulotukihakemuksen ratkaisseen toimihenkilön nimen pois päätöksestä vedoten henkilöstön työturvallisuuteen.
Eduskunnan oikeusasiamies on antanut päätöksen, jonka mukaan kokeilu oli laiton ja siksi se lopetetaan.
EOA:n päätöksen mukaan Kelaa koskeva sääntely edellyttää, että etuuspäätöksissä pitää olla ratkaisun tehneen henkilön nimi. Sääntely mahdollistaa etuuspäätösten koneellisen allekirjoittamisen, jolloin fyysisen allekirjoituksen sijasta asiakirjaan merkitään etuuspäätöksen tekijän nimi tekstinkäsittelyohjelmalla.
Allekirjoittamistavan osalta menettely ei ollut mainitun asetuksen mukainen. Siltä osin kuin päätöksissä ei ilmoitettu sen henkilön nimeä, jolta päätöksestä saa lisätietoja, menettely ei ollut hallintolain mukainen.
Lue myös: Runsaasti kukkivan koivun lisäksi siitepölykartalle on ilmestynyt uusi allergian aiheuttaja
Lue myös: Tukes ottaa syyniin rakentamisluvasta vapautetut pihasaunapaketit - syynä havaittu paloriski
Lue myös: MT: Auto ajautui pellolle kyljelleen - syynä tiellä olleet herneet
Lähteet: Oikeusasiamies ja Kela