Kuva: Shutterstock
Lahden satamasta löytynyt useita kuolleita lintuja - tutkitaan lintuinfluenssan varalta
Testitulosten saamisessa kestää arviolta viikon verran.
Lahden kaupungin satama-alueella on havaittu viime päivinä useita kuolleita lintuja. Kuolleet linnut ovat olleet pääasiassa lokkeja, kaupungin tiedotteessa kerrotaan. Kaupunki on lähettänyt lintuja tutkittavaksi Ruokavirastoon, sillä ne halutaan tutkia lintuinfluenssan varalta.
Ruokaviraston testeissä kestää noin viikon, ennen kuin tutkimustulokset saadaan.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen sekä Ruokaviraston aiemmin tässä kuussa julkaistussa arviossa kerrottiin, ettei Suomessa tarvitse pelätä lintuinfluenssan aiheuttamaa terveysriskiä. Arvio koskee kuluvaa vuotta 2025.
Suomessa koettiin viimeksi laaja lintuinfluenssaviruksen aiheuttama taudinpurkaus vuonna 2023. Tuolloin alkulähteeksi todettiin luonnonvaraiset linnut, etenkin lokit. Ihmiset välttyivät tartunnoilta taudinpurkauksen aikana.
THL:n mukaan Suomessa on tämän vuoden aikana todettu muutamia lintuinfluenssatapauksia luonnonvaraisissa linnuissa. Riskiarviota päivitetään, jos viruksen esiintyvyydessä havaitaan merkittäviä muutoksia tai jos sen todetaan tarttuvan ihmisestä toiseen.
Lahden kaupunki on neuvonut asukkaita olemaan koskemasta kuolleisiin tai sairaisiin lintuihin. Myöskään koiria ei tule päästää lintujen tai niiden ulosteiden lähelle. Tiedotteessa kerrotaan, että kaupungin kunnossapito huolehtii raatojen hävittämisestä.
Luonnonvaraisten lintujen joukkokuolemista sekä yksittäisistä kuolleista petolinnuista neuvotaan ottamaan yhteyttä valvontaeläinlääkäriin. Joukkokuolemalla tarkoitetaan esimerkiksi useamman kuin yhden joutsenen, yli viiden muun vesilinnun tai yli kymmenen muun kuolleen linnun löytymistä samalta alueelta.
Lue myös: Lintuinfluenssa ei aiheuta tänä vuonna merkittävää riskiä suomalaisille - tilannetta silti seurataan
Lue myös: Oletko nähnyt tätä lintua? Se nimittäin uhkaa hävitä Suomen lajistosta kokonaan
Lue myös: Suomessa tavattujen lintujen lukumäärä nousee 493:sta 496:een
Lähteet: Lahden kaupunki, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos