Espoossa auton alle jäänyt 3-vuotias lapsi on menehtynyt

Autoa ajoi lapsen huoltaja. Tapaukseen ei epäillä liittyvän minkäänlaista tahallisuutta.

Julkaistu:

3-vuotias lapsi on menehtynyt tapauksessa, jossa auto törmäsi lapseen Espoossa 31. lokakuuta. Ajoneuvon kuljettaja törmäsi lapseen piha-alueella lähellä päiväkotia, jonne kuljettaja oli hetkeä ennen onnettomuutta tuonut lapsen. Kuljettaja on lapsen huoltaja.

Tapausta tutkitaan nyt rikosnimikkeellä kuolemantuottamus. Länsi-Uudenmaan poliisi ei epäile tilanteeseen liittyvän minkäänlaista tahallisuutta. Kuljettajan ei myöskään epäillä olleen päihtynyt. Poliisi kertoo, että kuljettaja ryhtyi elvyttämään lasta huomattuaan tilanteen.

Poliisi on kuulustellut silminnäkijöitä ja tehnyt tapahtumapaikalla teknistä tutkintaa.

Poliisi ei kommentoi tapahtumien kulkua tässä vaiheessa tarkemmin, sillä tutkinnallisesti merkittäviä kuulusteluita ei vielä ole saatettu loppuun. Kuulusteluiden myötä tapahtumien kulusta saadaan tarkempia tietoja.

Lähde: Poliisi

Lue myös: Ajoneuvo törmäsi 3-vuotiaaseen lapseen Espoossa