Hesburgerilla hurja tavoite: ”Puolet myydyistä tuotteista pitäisi olla lihattomia”

Hesburgerin kasvistuotteet tekevät jo nyt kauppansa.

Julkaistu:

Kasvisruoan suosio näyttää kasvavan tasaiseen tahtiin myös pikaruokaravintoloissa. 

Hesburger kertoo myyneensä alle vuoden aikana yli 2 miljoonaa VEKE®-hampurilaista ja muuta kasviproteiinituotetta. Lihattomien tuotteiden osuus Hesburgerin koko tuotevalikoimasta on noussut jo 14 prosenttiin.

Lue myös: Näyttely Muumimukeista – montako näistä omistat?

Lue myös: Hesburger paljasti yllättävät luvut: näin moni kesätyöntekijä saa jatkaa töissä

Hesburgerissa selvästi suosituin kasvistuote on ollut VEKE®-juustokasvishampurilainen, jota myytiin tarkastelujaksolla syyskuusta 2025 heinäkuun loppuun 931.728 kappaletta. Seuraavina tulevat VEKE®-soijatortilla ja VEKE®-kasviskerroshampurilainen, joita kumpaakin myytiin lähes 600.000 kappaletta.

Hesburgerin mukaan kasvistuotteiden suosioon vaikuttaa paitsi maku myös niiden hinta. Ketju kertoo pitävänsä kasvisvaihtoehdon aina vastaavaa lihaversiota edullisempana kaikissa ravintoloissaan. ”VEKE® aina halvemmalla” -kampanja jatkuu myös syyskuussa, joten kasvishampurilaisen valitseminen on edelleen asiakkaalle halvempi vaihtoehto.

Kasvishampurilaisten myynti keskittyy erityisesti Suomen suuriin kaupunkeihin. Eniten VEKE®-tuotteita myyneet ravintolat löytyvät Helsingistä, Turusta ja Tampereelta. Kärkiviisikossa ovat Helsingin Pasilan Triplan, Kallion Helsinginkadun ja Sokos Asema-aukion Hesburgerit, Turun Antintalon ravintola sekä Tampereen Keskustorin Hesburger.

Lue myös: Hesburgerilta iso muutos: Suosittu ateria poistuu ja hintoja alennetaan

Lue myös: Lihapiirakka sai odotetun haastajan – Lidlin paistopisteuutuuden saa alle eurolla

Hesburgerilla on myös kunnianhimoinen tavoite tuleville vuosille, kun vuoteen 2030 mennessä puolet sen myymistä tuotteista pitäisi olla lihattomia. Yhtiö aikoo kasvattaa VEKE®-valikoimaa ja tuoda mahdollisuuksien mukaan kampanjatuotteista sekä liha- että kasvisversiot. Kaikki VEKE®-tuotteet valmistetaan Hesburgerin omalla kasviproteiinitehtaalla Kaarinassa.

Kasvistuotteiden tämänhetkisessä kärkiviisikossa juustokasvishampurilaisen jälkeen tulevat VEKE®-soijatortilla 575.528 myydyllä kappaleella, VEKE®-kasviskerroshampurilainen 570.763 kappaleella, VEKE®-kasvishampurilainen 297.763 kappaleella ja VEKE®-tuplajuustohampurilainen 289.860 kappaleella. 

Lihattomien tuotteiden suosiota on seurattu Hesburgerilla vuodesta 2019 lähtien.

Lisää Voice.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi