Jouluksi on tarjolla ruoka- ja juomalahjoituksia – ”Elinkustannusten nousu on syventänyt vähävaraisten ahdinkoa”

Jouluista apua ihmisille, eikä lemmikkejäkään unohdettu.

Julkaistu:

Joulumieltä voi tänä vuonna antaa ja myös saada monin tavoin. Yksi niistä on Auta ruokalahjalla -keräys, joka järjestetään K-Supermarketeissa. Keräyksen 115 yhteistyökumppanin joukossa on muun muassa paikallisia seurakuntia, ruokapankki, lionsklubi sekä Mannerheimin Lastensuojeluliiton paikallisyhdistys.

Jos jouluapuaan ei halua kierrättää kauppaketjun kautta, on olemassa muitakin tapoja lahjoittaa. Joulukeräyksiä on tarjolla muun muassa Pelastusarmeijalla, Pelastakaa Lapset ry:llä ja Suomen Punaisella Ristillä. Jos haluaa lahjoittaa suomalaiselle luonnolle, sellaisen keräyksen tarjoaa WWF Suomi.

K-Supermarkettien asiakkaat voivat lahjoittaa kaupoista ostamiaan ruoka- ja juomatuotteita myymälöiden keräyspisteisiin, joista ne toimitetaan ennen joulua apua tarvitseville.

K-Ruoka-sivuston tiedotteessa jouluista keräystä kommentoitiin näin:

”Elinkustannusten nousu on syventänyt vähävaraisten ahdinkoa koko Suomessa. Sinä voit auttaa lahjoittamalla ruokalahjan seuraavan ostosreissusi yhteydessä. Osallistua voit yhdellä tai useammalla ruokatarvikkeella – jokainen lahjoitus on tärkeä.”

Lahjoitukset ohjataan erityisesti vähävaraisille perheille. Ruoka- ja juoma-apu tulee olla keräyspisteissä 7. joulukuuta mennessä.

Keräyspisteisiin toivotaan tuotteita, jotka säilyvät pitkään eivätkä vaadi kylmäsäilytystä. Sopivia lahjoituksia ovat esimerkiksi kahvi, keksit, hiutaleet, pasta, makeiset, vauvanruoat, juomatuotteet ja erilaiset säilykkeet. Joissakin kaupoissa kerätään myös lemmikkieläimille soveltuvia tuotteita.

Lähde: K-ryhmä, Cision