IS: Savitaipale lätkäisi energiajuomakiellon – koskee kaikkia

Savitaipaleella ei energiajuomilla läträtä.

Julkaistu:

Etelä-Karjalassa sijaitseva Savitaipale on asettanut energiajuomat pannaan, kertoo Ilta-Sanomat.

Kielto astui voimaan syyskuun ensimmäisestä päivästä alkaen eikä koske ainoastaan lapsia ja nuoria, vaan myös aikuisia.

Lue myös: S-ryhmän bonuksista hurja uutinen

Lue myös: Anssi Heikkilältä moitteita: ”Käytöstavat loistaa poissaolollaan”

Energiajuomien nauttiminen ja mukana kuljettaminen ovat kiellettyjä kunnan julkisissa tiloissa, kuten koulut, kirjasto ja liikuntatalo. Kiellon piiriin kuuluvilla alueilla asiasta ilmoitetaan kyltein.

Savitaipaleen kunnan hyvinvointiojohtaja Aija Raution mukaan kiellon noudattamista ei “vahdita poliisin lailla”, mutta käyttöön tarvittaessa puututaan esimerkiksi ohjaamalla laittamaan juomat pois.

Lue myös: Aikarajoitettu syöminen auttoi 6 kuukauden tutkimuksessa diabeteksen hoidossa

Lue myös: ”Tästä alkaa mun uusi luku” – Iida Vainio ilmoitti uudesta aluevaltauksestaan

Rangaistuksia ei kuulemma ole kuitenkaan luvassa.

IS kertoo, että linjaus on alkujaan lähtöisin nuorilta itseltään ja pohjautuu Etelä-Karjalan hyvinvointialueen nuorisovaltuuston kunnille esittämään vetoomukseen, jolla pyritään vähentämään lasten ja nuorten energiajuomien käyttöä.

Lisää Voice.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi