Syksy tuo kauppojen juomahyllyille jälleen uusia makuja. MBH Breweries julkaisee syksyllä neljä uutta juomaa, joiden joukossa on muun muassa kirsikanmakuinen cola-lonkero sekä kolme erilaista olutta. Samalla tutut jouluoluet tekevät jälleen paluun.
Saimaan cola-lonkerosarja täydentyy Saimaa Cola Cherry Long Drinkillä, jonka alkoholipitoisuus on 4,5 prosenttia. Juomassa yhdistyvät colan täyteläisyys ja kirsikan makea maku. Uutuuden kerrotaan olevan raikas ja helposti nautittava, ja tuttuun cola-maailmaan on tuotu hedelmäinen sävy.
Lue myös: Suomen suurimpaan Prismaan avataan uusi tukku – erikoisuutena walk in -jääkaappi
Lue myös: UMK haku on nyt auki – kuka on Suomen seuraava euroviisuedustaja?
Olutuutuuksissa on tarjolla puolestaan kolme hyvin erilaista vaihtoehtoa. Marsalkka Tumma Lager on 6-prosenttinen, täysmaltainen ja suodattamaton tumma lager. Malmgård Neipa on 6,3-prosenttinen samea ja hedelmäinen olut, jossa korostuvat trooppiset hedelmät ja sitruksisuus. Malmgård Raspberry Sour on puolestaan 4,5-prosenttinen sour, joka saa makunsa vadelmasta ja sen jälkimaku on kirpeän hapan.
Joulun ystäville on luvassa tuttuja suosikkeja jo ennen joulukuuta. Saimaa Jouluolut on 4,5-prosenttinen mahonginruskea brown ale, joka on suunniteltu sopimaan joulupöydän ruokien kanssa. Malmgård XMAS Porter on puolestaan 6,8-prosenttinen kaurainen portteri, jota on maustettu kevyesti kotimaisella hunajalla.
Lue myös: Suomalaisten suosikkimaito ei välttämättä olekaan paras valinta – näin eri maidot eroavat
Lue myös: Moni unohtaa pestä nämä kodin tekstiilit – lähes puolet suomalaisista ei noudata suositusta
Kolmikon täydentää 4,5-prosenttinen Malmgård Jouluolut, jonka lempeän paahteisen maun kerrotaan sopivan esimerkiksi savukalalle, joululaatikoille ja kinkulle.
Syksyn neljä uutuusjuomaa tulevat päivittäistavarakauppoihin syyskuusta alkaen, kun taas jouluoluita alkaa löytyä kaupoista lokakuussa. Kaikkia tuotteita ei välttämättä ole saatavilla jokaisessa kaupassa, sillä valikoimat vaihtelevat myymälöittäin.