Laittoman vapekaupan vaarat konkretisoituivat viime viikonloppuna Turussa, kun alaikäiset ostajat joutuivat ryöstetyksi veitsellä uhaten, kertoo Lounais-Suomen poliisi.
Tiedotteen mukaan nuoret olivat sopineet kaupat eräälle parkkipaikalle.
– Kauppapaikalla odotti henkilö, joka veitsellä uhaten ryösti asiakkaidensa rahat. Tässäkin tapauksessa ostajat oli todennäköisesti houkuteltu paikalle viestintäsovelluksessa olleella valeilmoituksella. Mitään vapea ei edes ollut myytävänä, kertoo komisario Juhani Malmberg Lounais-Suomen poliisilaitokselta.
Pian tilanteen jälkeen ryöstetyt nuoret näkivät ohi ajavan poliisiauton, ja partio pääsikin välittömästi selvittämään tapausta. Poliisin mukaan tapauksessa on kaksi alaikäistä epäiltyä.
Toinen heistä vangittiin torstaina Varsinais-Suomen käräjäoikeudessa todennäköisin syin epäiltynä törkeästä ryöstöstä. Toisen poliisi määräsi jo aiemmin matkustuskieltoon.
Lue myös: Yle: Vapettajia joutunut sairaalaan vakavan keuhkovaurion vuoksi
Malmbergin mukaan vastaavanlaisia rikoksia tapahtuu valitettavan paljon.
– Kaikista tapauksista ei kuitenkaan ilmoiteta poliisille – varsinkaan silloin, kun kyse on vape- tai huumausainekauppojen yhteydessä tapahtuneista väkivaltarikoksista, Malmberg huomauttaa.
Tiedotteessa kerrotaan että pelkästään Turussa ja sen lähikunnissa on vuosien 2024 ja 2025 aikana kirjattu yli tuhat sakkoa laittoman vapen hallussapidosta. Rikosnimike on tällöin lievä laiton tuontitavaraan ryhtyminen.
– Myyjien kohdalla asiaa käsitellään tupakan myyntirikoksena, salakuljetuksena tai terveysrikoksena. Tupakan myyntirikoksia on kirjattu viime vuosina useita satoja. Rikoshyöty takavarikoidaan ja hallussa olevat laittomat vapet hävitetään, Malmberg kertoo.
Lue myös: Ovatko sähkösavukkeet vaarallisia? Tutkimus toi vihdoin lisätietoa
Poliisin mukaan vapea kaupitellaan ennen kaikkea erilaisissa sovelluksissa, kuten Telegramissa ja Snapchatissa. Pimeässä kaupantekotilanteessa riski joutua rikoksen uhriksi on kuitenkin suuri.
Lähde: Poliisi