Mervi Wibergin rottweilerista otettiin itsenäisyyspäivänä Helsingin Messukeskuksessa järjestetyssä koiranäyttelyssä dopingnäyte, kertoo Yle.
Omistajan suureksi järkytykseksi puoli vuotta testin ottamisen jälkeen saapunut tulos oli positiivinen. Kaiken kukkuraksi positiivinen tulos tuli kokaiinista.
Lue myös: Turvakoti lupasi olla lopettamatta eläimiä – pihasta löytyi toistasataa koiran ruumista
Lue myös: Nainen juhli koiransa kanssa Knicksin mestaruutta – poliisi ampui pelipaitaan puetun koiran
Omistajan mukaan hänen perheensä tai lähipiirinsä ei käytä huumausaineita. Hän arveleekin, että kontaminaatio on tapahtunut joko Messukeskuksessa tai hotellissa.
– Kun olet yleisillä paikoilla, voit saada jäämiä käsiisi. Eläimet maistelevat ja tutkivat ympäristöä. Siirtymä voi olla hyvin helppo koirille, vaikka tassujen kautta, hän kertoo Ylen artikkelissa.
Kennelliitto määräsi koiran lokakuun loppuun saakka kestävään osallistumiskieltoon liiton alaisiin tapahtumiin.
Wiberg on tehnyt asiasta vastineen.
Lue myös: Ravilähdön kauhea päätös – hevonen kuoli
Lue myös: Lola Odusoga pudotti uutispommin ja lupaa olla säästämättä ketään – ”jotain isoa on tulossa”
Kärähtänyt koira on menestynyt maailmanmestaruustasolla asti. Viime vuonna se oli erikoisjäljen rottweilereiden MM-kisojen hopeamitalisti. Omistajan mukaan tilanne on kohtuuton.
– En pidä oikeudenmukaisena, että heti tulee kilpailukiellot. Mielestäni asia pitäisi ensin käsitellä ja vastineet saada, ja tutkia tarkemmin, ovatko ne sellaisia, että ne ovat voineet kontaminaation kautta siirtyä koiraan.