”Ajattelin, että lähden rennosti liikkeelle” – Alisa Vainion kommentit 17,7 km/h juoksuvauhdista huvittavat somessa

Alisa Vainion suoritus ja kova kunto on saanut monet hämmästymään.

Julkaistu:

Sunnuntaina päättyneissä yleisurheilun EM-kisoissa Alisa Vainio voitti maratonilla kultaa.

Alisa Vainion kova kunto ja uskomaton juoksuvauhti ovat olleet viime päivien aikana monien ihmetyksen aiheena. Sosiaalisessa mediassa myös moni muu kovakuntoinen juoksija on yrittänyt juosta mahdollisimman pitkään Vainion keskivauhtia, mutta onnistunut siinä vain noin kahden kilometrin ajan.

Lue myös: 300 km/h, yli tuhat hevosvoimaa ja preppaamaton rata – kiihdytysmestaruus ratkaistaan Suomessa

Lue myös: ”Tuttava teki hätäpuhelun” – poliisi antoi Hayden Panettieren kuolemasta uutta tietoa

28-vuotias Alisa Vainion 3.23 min/km juoksunopeus tarkoittaa noin 17,7 km/h nopeutta. Tällä vauhdilla nainen otti kovan etumatkan muihin ja onnistuikin jättämään muut kisaajat kauas taakseen.

Alisa Vainio kommentoi vauhtiaan MTV Uutisten tekemässä haastattelussa.

– Ajatuksena oli se, että mie lähen rennosti liikkeelle ja katon, että lähteekö kukaan mukaan. Sitten ilmeisesti ei lähtenyt mukaan ja sitten mie juoksin yksinään, Vainio kertoi juoksutaktiikastaan.

Moni kotisohvalta kisoja katsonut pelkäsikin, että Vainio lähti liikkeelle liian kovalla vauhdilla, mikä voisi kostautua myöhemmin. Näin ei kuitenkaan käynyt.

Lue myös: Kauppoihin tulee syksyllä neljä uutta juomaa – yksi yhdistelee colaa ja kirsikkaa

Lue myös: Suomen suurimpaan Prismaan avataan uusi tukku – erikoisuutena walk in -jääkaappi

– Mie olin tänään ihan ku juna, Vainio totesi.

Alisa Vainion jälkeen hopealle juossut Lili Anna Vindics-Tóth ylitti maaliviivan 4 minuuttia ja 55 sekuntia myöhemmin. Tämä on naisten EM-maratonhistorian suurin voittomarginaali.

@mtvuutiset

Euroopan mestari! 🔥👏🇫🇮 Alisa Vainio voitti ylivoimaisella tavalla yleisurheilun EM-kilpailujen maratonin Englannin Birminghamissa. Vainio kertoi kisan jälkeen MTV Urheilulle, että nyt saa olla tyytyväinen. Vainio voitti kisan historiallisella neljän minuutin ja 55 sekunnin erolla toiseksi tulleeseen Unkarin Lili Anna Vindics-Tothiin. Se on EM-kisahistorian suurin voittomarginaali naiset sekä miehet huomioonottaen. 👉Katso Vainion koko haastattelu osoitteessa mtvuutiset.fi.

♬ original sound – MTV Uutiset – MTV Uutiset
Lisää Voice.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi